Raidījumā saruna par trokšņiem, kas, līdzīgi kā putekļi, rada arī piesārņojumu. Kas rada trokšņu piesārņojumu, kā to mēra un kā dažādi trokšņi ietekmē cilvēku un vidi? Par trokšņu piesārņojumu stāsta VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga" vides trokšņa pārvaldības speciālists Jānis Brižs, SIA "Estonian, Latvian & Lithuanian Environment" vides konsultants Oskars Beikulis un Rīgas Stradiņa univerisitātes Darba drošības un vides veselības institūta vadošā pētniece Žanna Martinsone.

Pētām skaņas dabu

Kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Elektroakustikas laboratorijas vadītāju, docentu Vitāliju Aišpuru atrodos vietā, kur nedzīvo atbalss, aptuveni 13 kvadrātmetrus lielā telpā, kuras sienas un griesti klāti lieliem dzelteniem konusiem, no malas tas izskatās kā laikmetīgās mākslas objekts, bet ar mākslu tam nav nekāda sakara. Konusi ir gatavoti no stikla jeb akmens vates un kalpo kā skaņas slāpētāji, telpas vidū finiera saplāksnī ir iebūvēts skaļrunis un tiek veikti elektroakustiskie mērījumi.

Vitālijs Aišpurs stāstījumā atklāj, ka skaņai piemīt gaismas daba, tas ir izskaidro to, ka fizikā pastāv skaņas iedalījumi pēc krāsu spektra. Visbiežāk dzirdēto jēdzienu „baltais troksnis” skaidro arī Vitālija Aišpura skaidrojumu.