"Tunču sugas atšķiras un arī cena līdz ar to ir atšķirīga. Galvenās atšķirības nosaka gaļas gastronomiskās īpašības. Lielie zilspuru tunči skaitās ļoti vērtīgi, jo viņu gaļā ir attīstījušie tādi kā taukaudi, kas līdzīgi liellopu marmorizētai gaļai," stāsta Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta jūras nodaļas vadītājs un Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes lektors, ihtiologs Ivars Putnis.

Tam ir torpēdveida forma, tas spēj attīstīt ātrumu līdz 70 kilometriem stundā un tas var svērt teju 700 kilogramu. Nē, tā nav kāda īpaša zemūdene vai motorlaiva. Šodien mēs runājam par tunci, par to, ko zinām un ko vēl nezinām par šo unikālo aizjūru zivi, kura nu jau kļuvusi par ikdienišķu maltītes sastāvdaļu arī Latvijā.

"Zilspuru tunčus ēd svaigus suši un arī sašimi. Tas ir dārgs ēdiens, labos restorānos maltītes maksā simtos eiro," turpina Putnis.

Viņš atklāj, ka 2019.gadā rekordcena, ko nosolīja par vienu tunci, bija 2,7 miljoni eiro. Tā ir zivs, kas sver ap 270 kg un izsoles dienā bija novērtēta kā viskvalitatīvākā un vislabākā. Protams, jāņem vēl vērā Japānas izsoļu īpatnības, kur gada pirmā izsole ir kā svētki nozarei un restorāni sacenšas, kurš vairāk nosolīs un dabūs labāko īpatni savam restorānam. 

Apdraudētas ir lielākās tunču sugas un konkrēti zilspuru tunči to augstās tirgus vērtības dēļ. 

"Japānā  izsolēs šīs zivis tirgo pa lielām summām, reizēm astronomiskām summām un viss ir saistīts ar piedāvājumu un pieprasījumu. Zivju ir tik, cik ir un arī nozveju limitē. Naudīgi restorāni ir gatavi maksāt lielas summas, lai iegūtu šīs sugas īpatņus." atzīst Putnis.

Ir bijuši mēģinājumi tunčus audzēt mākslīgi ir, bet tas pārsvarā notiek tunču mazuļus noķerot brīvā dabā un mākslīgi piebarojot un audzējot līdz tirgus zivs izmēriem. Problēma ir, ka nebrīvē ir grūti panākt tunču vairošanas. Tiek veikti pētījumi. Ja būtu iespējams populāciju pavairot mākslīgi, varētu sākt apmierināt tirgus prasības. 

"Kulta ēdieniem kā zilspuru tuncis, ja to zveju aizliegtu, problēmu neatrisinātu. Āzijas valstīs šai zivij kulta statuss ir pārāk spēcīgs, lai zveju apturētu," vertē Putnis.

Inovatīvs rīks palīdz pasargāt zivis no ēdelīgiem putniem

Latvijas zivsaimniecībām, kas nodarbojas ar zivju audzēšanu, būtiskus zaudējumus rada zivjēdājputni, kurus parasti vilina šādas viegli iegūstamās maltītes. Lai tiktu galā ar ēdelīgiem putniem un pasargātu zivis, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki ir izveidojuši  jaunu sistēmu, kas veiksmīgi palīdz aizbaidīt putnus un jaunā ierīce spēj funkcionēt automātiski bez cilvēka tiešas iesaistīšanās.

Datorā veidotas skaņas RTU pētnieki izmanto ierīcē, kas atbaida putnus, ūdenstilpes periodiski apstarojot ar lāzera gaismu, un šādi akustiskie signāli darbojas gan virs ūdens gan zem tā.

Jau 2018. gadā Rīgas Tehniskā universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Radioelektronikas institūta pētnieki sāka šīs aparatūras pārbaudi pie zivju dīķiem, kuru īpašniekiem regulāras raizes sagādā jūras kraukļi, zivju un jūras ērgļi, gārņi un ķīri, kuri nesmādē bagātīgi un viegli iegūstamo maltīti, kas pieejama šajās ūdenstilpēs. Par šīs iekārtas izskatu un darbību stāsta viens no tās veidotājiem – Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes Radioelektronikas institūta vadošais pētnieks Artūrs Āboltiņš.

To, ka ne lāzera stars, ne skaņas signāli zem ūdens neietekmē zivju uzvedību, apliecināja arī Zivju audzētavas „Tome” Akvakultūras pētniecības un izglītības centra vadītājs Mārcis Ziņģis, kur piedalījās šis iekārtas testēšanā. Viņš skaidro, kā izpaužas ierīces automātiskā darbība bez cilvēka tiešas iesaistīšanās.