Senseni ārstniecības augi, kurus vairs neatrast mūsdienās, buramvārdi pret slimībām, lūgšanas dieviem un slimība kā dievu sūtīts pārbaudījums – šie visi 21. gadsimtā svešie un neatzītie ārstēšanas paņēmieni bija pilnīgi ierasta prakse pirms vairākiem tūkstošiem gadu Senajā Ēģiptē. Šo seno medicīnas vēsturi latviešu auditorijai iepazīt ļāvis ģeoloģijas zinātņu doktors Valdis Segliņš, kura aizraušanās desmit gadu ilgā periodā rezultējusies kā apjomīga monogrāfija. Valda Segliņa monogrāfija “Senās Ēģiptes medicīnas papirusi” ir veltīta Senajā Ēģiptē uzkrātajām zināšanām medicīnā, ciktāl tās ir aprakstītas avotos – senajos papirusos. Tik bagātīgs seno dokumentu klāsts latviešu valodā pieejams pirmoreiz. Grāmatā iekļauts vairāk nekā 1500 recepšu, ziņas par daudzu slimību noteikšanu, diagnozi un ārstēšanas stratēģiju. Par pētījumu raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Latvijas Universitātes prorektors, ģeologs Valdis Segliņš.

Pretnovecošanas kosmētika un tās efektivitāte

Jau Senās Ēģiptes laikā bija zināmi skaistumkopšanas rituāli, kas palīdzētu cīnīties ar neizbēgamo - novecošanu. Taču, kādas vielas mūsdienās tiek izmantotas pretnovecošanas kosmētikā un cik tās patiešām ir efektīvas.

„Sejas krēms kas iekļūst visos ādas slāņos, mitrina, izlīdzina grumbas, efektīvi baro ādu, dod  sejas ādai svaigumu, tvirtumu un elastību. Efekts redzams pēc pirmās lietošanas reizes!” - šādus  uzrakstus  var lasīt teju uz jebkura pretnovecošanās kosmētikas  līdzekļa. Kas īsti ir sejas kopšanas  krēmu, serumu un losjonu sastāvā, kā šīs vielas darbojas mūsu ādā un kad tās var kaitēt, stāsta Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes, Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedras pētniece Anna Ramatu- Stunda.