Pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados skandalozais Stenfordas cietuma eksperiments radīja virkni ētisku un zinātnisku pārkāpumu, taču interese par pētāmo objektu un varas attiecībām nav mazinājusies. Hierarhija ir neiztrūkstoša daļa no sabiedrisko būtņu sociālās sistēmas, taču atšķirībā no citiem dzīvniekiem tikai cilvēks spēj tik visaptveroši izmantot savu varu, veidojot miljonu armijas un totalitārus režīmus. Kā mainās mūsu attiecības ar līdzcilvēkiem brīdī, kad iemantojam varu pār šo cilvēku likteņiem un vai vēlme vardarbīgi pielietot sev doto varu ir kaut kas līdz kam var nonākt ikviens cilvēks konkrētos apstākļos, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē klīniskā psiholoģe kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste Marija Ābeltiņa un Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers.
Varas izpausmes vēsturiskā kontekstā
Viktora Arāja bandas gadījumā propagandas ietekme un bailes par savu ādu, čekistu gadījumā - naids pret Latvijas brīvvalsti un absolūta ticība komunisma ideoloģijai, tā īsi var raksturot to latviešu darbību, kuri izrādīja savu pārākumu nacistiskās Vācijas un Padomju Savienības valdīšanas režīmā.
Vācu armijai Ienākot Rīgā 1941.gada 1.jūlijā, nacistu valdības drošības dienests sāk formēt drošības policiju no vietējiem iedzīvotājiem, un priekšgalā izvirzās bijušais policists, jurists un students Viktors Arājs, kura komandā līdz kara beigām darbojas ap 1500 vīru, kas vēsturē ir iegājuši kā masveidā ebreju iznīcinātāji.
Kas veicināja latviešu iestāšanos Arāja komandā, skaidro vēstures doktors Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta un pēcdoktorantūras projekta "Pārvērtējot bezvalstikuma pieredzi: pretestība un kolaborācija Latvijā padomju un nacistu okupācijas laikā (1940-1953)” pētnieks Uldis Neiburgs.
Ja var daļēji saprast ēsmu, uz kuras uzķērās Arāja komandas vienībā esošie - tātad lieliskas propagandas dzirnavas, kas samala kritisko domāšanu, izdzīvošana un karjera un tas viss notika kara apstākļos, tad kas bija tas dzinulis, kas latviešiem miera laikā lika darboties padomju drošības izpildvarā - čekas rindās? Skaidro Okupācijas muzeja vēsturniece un čekas darbības pētniece Inese Dreimane.
„Čekisti par savu darbu ne toreiz drīkstēja runāt, ne tagad viņi to labprāt dara. Viņi nečupojas ar bijušajiem un esošajiem kolēģiem," čekas darbības aizkulises skaidro Inese Dreimane. Iespējams šī slepenība par ieņemamo amatu un aizliegums palepoties ar sasniegumiem savējo vidū, rezultējās agresijas izlādē, brutāli piekaujot vai psiholoģiski spīdzinot savus upurus.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (3)
---Tradicionālās impērijas savas teritoriālās ekspansijas fāzē ir slepkavnieciskas visas bez izņēmuma.
---Solžeņicins apgalvo, ka totalitāra vara spējot padarīt par slepkavu jebkuru, bet praktiski šim darbam tika atlasīti noziedznieki.
---Saskaņā ar Solžeņicinu Staļins apzināti iepludināja padomju nomenklatūrā lielu daudzumu ar komunismu aizrāvušos ebreju, lai izmantotu tos netīriem darbiem un vēlāk likvidētu. Šo apstākli Latvijā izmantoja nacisti.
---Staļinam atšķirībā no Hitlera nevajadzēja domāt, kā atbrīvoties no līķiem. Bija tikai transporta izdevumi uz nepiemērota klimata joslām.
---Mūsos varētu būt instinktīva programma, kā cīnīties par vietu hierarhijā.
---Sievietei uz grūtniecības un bērnu kopšanas laiku varētu būt instinktīva programma ,,būt aizvējā'',vēlams aiz vīrieša platās muguras.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X