Apvienoto nāciju organizācijas eksperti atkārtoti brīdinājuši par vides izmaiņu tempa pieaugumu pasaulē. Ja netiks īstenoti nepieciešamie pasākumi, neatgriezeniskas vides izmaiņas uz Zemes gaidāmas jau 2030. gadā – šāda ziņa sasniedza pasauli un arī Latviju teju uzreiz pēc 13. Saeimas vēlēšanām. Tas varētu šķist kā labs pamudinājums jaunievēlētajiem Saeimas deputātiem un partiju pārstāvjiem lieku reizi pārdomāt Latvijas artavu vides un klimata problēmu risināšanā Latvijā un pasaulē.

Vides aizsardzība, neapšaubāmi, ir atkarīga no politiskiem lēmumiem, tāpēc nav pārsteigums, ka vairākas vides organizācijas pirms vēlēšanām iepazina tuvāk partiju programmas un viedokļus par vides jautājumiem. Kādi ir secinājumi, vai vides jautājumi ir partiju dienaskārtībā un cik zinoši ir nākamie deputāti par vides problemātiku Latvijā un pasaulē, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē Latvijas Dabas fonda pārstāvis ornitologs Jānis Ķuze, biedrības "Zaļā brīvība" pārstāve Selīna Vancāne un Vides izglītības fonda vadītājs Jānis Ulme.

Nobela prēmijas ekonomikā laureātu veikums

Viens no lielākajiem izaicinājumiem mūsdienās ir aprēķināt klimata pārmaiņu radītās sekas un inovatīvu tehnoloģiju sniegto labumu, taču tieši par šādu pētījumu šogad Nobela prēmiju ekonomikā saņēmuši divi ASV ekonomisti.

Šogad laureāti nesniedz pārliecinošas atbildes, taču viņu atklājumi mūs ir pieveduši ievērojami tuvāk atbildei uz jautājumu, kā varam panākt noturīgu un ilgtspējīgu globālo ekonomisko izaugsmi, - tā teikts Karaliskās Zviedrijas zinātņu akadēmijas paziņojumā par Nobela prēmijas laureātiem ekonomikā - ASV zinātniekiem Viljamu Nordhausu un Polu Romeru.

77 gadus vecajam Nordhausam prēmija piešķirta “par klimata pārmaiņu integrēšanu ilgtermiņa makroekonomiskajā analīzē”, bet 62 gadus vecajam Romeram – “par tehnoloģisko inovāciju integrēšanu ilgtermiņa makroekonomiskajā analīzē”.

Saprast, kāds tieši ir šo zinātnieku ieguldījums makroekonomikā, palīdz Latvijas Universitātes Biznesa vadības un ekonomikas fakultātes, ekonomikas nodaļas vadītājs profesors Jānis Priede.