Raidījumā Zināmais nezināmajā pievēršamies gudrajām tehnoloģijām - gudrajām mājām, viedām pilsētām un gudrajām kontaktlēcām. Vispirms Edgars Raginskis kopā ar RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes dekānu Uģi Bratuškinu atšifrē jaunu jēdzienu Smart City jeb viedā pilsēta. Pašlaik planētas iedzīvotāju skaits jau pārsniedzis 7 miljardus, un tuvāko desmitgažu laikā tiek prognozēts tālāks populācijas pieaugums līdz pat 9 miljardiem cilvēku. Pārapdzīvotības un urbanizācijas apstākļos īpašu nozīmi iegūst tālredzīga un ilgtspējīga pilsētplānošana ar "viedās pilsētas" idejas iekļaušanu. Kas ir "viedā pilsēta", kur pasaulē tādas atrodamas un vai tuvākajā laikā tādā dzīvosim arī mēs? 

Savukārt studijā kopā ar RTU Elektronikas un Telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta asociēto  profesoru Jurģi Poriņu un Elektronikas un Datorzinātņu institūta direktoru, vadošo  pētnieku Modri Greitānu sarunu turpinām par tēmu: gudrā māja - kā tā varētu būtiski uzlabot cilvēku dzīves kvalitāti?

Bet gudrās kontaktlēcas mums sola  google. Reti kurš nav dzirdējis par gudrajām google brillēm, bet šī tehnoloģiju kompānija iecerējusi radīt arī gudrās kontaktlēcas. Google kontaktlēcu galvenais uzdevums būs mērīt glikozes līmeni asarās, un, kā ziņo raidsabiedrība BBC, šobrīd šī tehnoloģija jau tiek testēta. Veikt šādas analīzes kontaktēcām būs pa spēkam tāpēc, ka tajās būs iestrādāta mikroshēma un miniatūrs glikozes sensors. Tas atrodas starp diviem lēcas materiāla slāņiem. Taču tas vēl nav viss – ar faktu konstatāciju par glikozes līmeni šis izgudrojums vēl sevi nebūs parādījis visā savā krāšņumā, google iecerējusi lēcās  iestrādāt arī LED gaismas sistēmu, kas varētu signalizēt gadījumos, ja glikozes līmenis pārsniedz noteiktas normas.

Lai cik arī vilinoši tas viss neizklausītos, šī tehnoloģija joprojām ir savā sākuma stadijā. Lai kontaktlēcas būtu lietojamas ikdienā, vēl ir jāveic virkne pētījumu un daudz darba. Google iecerējis, ka šādas kontaktlēcas būtu lieliski piemērotas cilvēkiem, kuri slimo ar diabētu. Kā zināms, diabēta slimniekiem ir regulāri jāmēra glikozes līmenis organismā, un daudzas kompānijas pasaulē strādā pie tā, lai šāda glikozes mērīšanas tehnoloģija būtu pārnēsājama.

Un vēl – google intensīvi pārbauda ne tikai jaunizgudrotās gudrās kontaktlēcas, bet arī automobiļus pašgājējus.