Eifeļa torņa izmēra asteorīds gada decembrī pietuvosies mūsu planētai. NASA norāda, ka bažām nav pamata un asteorīda sadursme ar zemi nav gaidām. Taču šādas bīstamas satikšanās izplatījumā notiek un liela izmēra asteorīda triecienus ne reizi vien piedzīvojusi arī mūsu planēta. Kas ir asteroīdi un kādi ir to radītie riski Zemei, skaidro Mazā meteorītu muzeja vadītājs, astrofiziķis Kārlis Bērziņš.

"Asteroīds Nereus pietuvosies Zemei, bet patiesībā pietuvošanās nebūs tuva ikdienas izpratnē. Tas palidos garām Zemei apmēram 10 reizes tālāk nekā atrodas Mēness," norāda Kārlis Bērziņš. "Būtībā nekādas bīstamības nav."

Pētnieks norāda, ka 17. decembrī vēl nedaudz tālāk no Zemes palidos garām gandrīz 800 metru liels asteroīds. Asteroīda Nereus izmērs ir ap 300 metru.

"Būtībā, kaut arī tas ir tālāk, potenciāli varētu radīt lielāku postījumu Zemei," atzīst Kārlis Bērziņš.

"Katru mēnesi Zemei garām palido lielāki vai mazāki asteroīdi. Vēl vairāk - katru mēnesi Zemei pietuvojas kādi nelieli asteroīdi un dažkārt tos atklāj tikai tad, kad tie ir pietuvojušies Zemei. Tā atklājam jaunus maza izmēra asteroīdus," norāda zinātnieks.

"Tā ir sava veida problēma, kas jārisina, jāpalielina novērojumu tehnikas jaudas, lai spētu atklāt asteroīdus pirms tie pietuvojušies Zemei."

Asteroīds, kurš Zemei pietuvosies 11. decembrī, regulāri pietuvojas un draudus nerada.

"Tomēr, ja šāds objekts, ap 300 metri, tiešām trāpītu pa Zemi, tas varētu radīt 3-4 kilometru lielu krāteri. Tāda izmēra objekts var iznīcināt tādu valsti kā Latvija," atzīst Kārlis Bērziņš.

Cits asteroīds, kas Zemei pietuvosies 2029. gadā un ir apmēram tikpat liels kā asteroīds Nereus un paies Zemei garām apmēram 36 000 km attālumā.

"Šis varētu likties liels attālums, bet tur ir spēcīga Zemes gravitācija, kur lido kosmiskie satelīti, ko izmanto arī televīzijas  translēšanā. Un nav izslēgta sadursme asteroīdam ar satelītiem," norāda Kārlis Bērziņš.