Raidījumā vismaz netieši viesojamies Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā, kur pētnieki cenšas rast risinājumus, lai viļņu enerģiju pārvērstu jau lietojamā elektroenerģijā. Ar ko tad īpaša viļņu enerģija un kas vēl ir aktuālie jautājumi zinātniekiem, kas strādā atjaunojamās enerģijas laukā, skaidro Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta pētnieks Pēteris Lesņičenoks.

Bīstamās un mazāk bīstamas koku slimības

Kokiem tāpat kā cilvēkiem ir slimības, kas līdzīgi kā iesnas uznāk un pāriet – tāda ir bērzu rūsa, kad lapas kļūst brūnas un sarkanīgas, bet ir slimības, kas daudz bīstamākas un kuru dēļ var aiziet bojā vairākas koku audzes. Tās ir sakņu trupe, ošu slimība, gobu Holandes slimība – koku kaites uzskaita dendrologs Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Andrejs Svilāns.

Galvenie koku slimību ierosinātāji ir baktērijas, sēnes un vīrusi. Par sēnēm – arī to iedaba ir dažāda. Ir tādas, kas pārtiek no dzīvas koksnes un tādas var nonāvēt koku, un ir sēnes, kas kaitē mazāk, jo barojas ar atmirstošu vai jau atmirušu koksni.