Pēdējā laikā nākas daudz dzirdēt par to, cik ļoti ir jāstiprina zinātnes saikne ar uzņēmējdarbību un jāpadara pētnieku veikums tuvāks tam, ko prasa tirgus. Latvijā ir vairāki veiksmīgi gadījumi, kur zinātniskās intereses ir izdevies apvienot ar pieprasījumu tirgū, taču ir kāda unikāla sadarbības forma, kas pētniecību, uzņēmējdarbību un akadēmisko vidi stiprina vairāk, nekā līdz šim. Rīgas Tehniskās universitātes divi doktoranti ir saņēmuši stipendiju savu disertāciju izstrādei no konkrēta uzņēmuma, lai varētu piedāvāt risinājumus lietām, kas svarīgas uzņēmuma attīstībai. Raidījumā Zināmais nezināmajā vairāk stāsta Rīgas Tehniskās universitātes Telekomunikāciju institūta pētnieks un lektors industriālais doktorants Jānis Braunfelds.

 

Top jauna tehnoloģija notekūdeņu attīrīšanai

 

Es ceru, ka nākotnē mani iegūtie rezultāti kalpos par pamatu tam, ka tos varētu izmantot par pamatu šīs tehnoloģijas izstrādei, saka jaunā zinātniece Brigita Daļecka, kura pēta to, kā mikroskopiskas sēnes notekūdeņos iznīcina kaitīgās medikamentu sastāvdaļas.

Līdzās pelēkmelnajiem pelējuma ziediem blakus trauciņā gozējas bālgans aplis, kas atgādina akurāti nogrieztu banāna šķēli. Vēl kādā citā kolbā šķidrumā peld tādas kā siera bumbas – tās visas ir mikroskopiskās sēnes, kuras laboratorijas apstākļos ir pavairotas un saaudzētas, lai noderētu pētījumam, pie kura strādā Brigita Daļecka, Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdenspētniecības laboratorijas zinātniskā asistente. Viņa jau pirms pāris gadiem sāka šo darbu, proti, izpēti par sēnēm, attālām piepju radiniecēm, kas notekūdeņos iznīcina diklofenaku, farmakoloģijā bieži izmantotu pretiekaisuma līdzekli.