Krievijas prezidents Vladimirs Putins šorīt īsi pirms pulksten pieciem pēc Latvijas laika negaidīti teica runu Krievijas telekanālā "Rossija-24", paziņojot, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

Putins apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un ka tā esot atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīšot pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".

Viņš apsūdzēja ASV un to sabiedrotās, ka tās ignorējušas Krievijas prasību nepieļaut Ukrainas iestāšanos NATO un piedāvāt Maskavai drošības garantijas.

Putins sacīja, ka Krievijas militārās operācijas mērķis ir nodrošināt Ukrainas "demilitarizāciju" un ka visi Ukrainas karavīri, kas noliks ieročus, varēšot droši atstāt kaujas zonu.

Vakar Kremļa administrācija publiskoja ieganstu iebrukumam Ukrainā, paziņojot, ka Donbasa "tautas republiku" vadītāji esot lūguši Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam "palīdzību", lai ''atvairītu agresiju'' no Ukrainas armijas puses.

CNN, BBC, AFP un citi mediji ziņo par sprādzieniem Ukrainā.

Vismaz pieci vai seši sprādzieni nogranduši galvaspilsētā Kijevā, kā arī Kramatorskā, Doneckas apgabalā. Sociālajos tīklos izskanējuši arī ziņojumi par sprādzieniem Harkovā ziemeļaustrumos, Odesā dienvidos un Doneckas apgabala austrumu daļā. CNN, atsaucoties uz Ukrainas Iekšlietu ministriju, ziņo, ka sprādzieni Kijevā esot raķešu triecieni.

Ziņu aģentūra Reuters citē liecinieku, kurš it kā dzirdējis sprādzienu Belgorodas provincē Krievijas dienvidrietumos, netālu no Ukrainas robežas.

Putins par kara pieteikumu Ukrainai paziņoja laikā, kad ANO notiek Drošības padomes sēde saistībā ar notiekošo Ukrainā. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutjerešs ārkārtas sēdē personīgi uzrunāja Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, aicinot viņu apturēt Krievijas armijas uzbrukumu Ukrainai un dot mieram iespēju.

ASV prezidents Džo Baidens Krievijas rīcību nosauca par "neprovocētu un nepamatotu Krievijas militāro spēku uzbrukumu"

Kā norāda Baidens - prezidents Putins ir izvēlējies iepriekš apzinātu karu, kas nesīs katastrofālus cilvēku zaudējumus un cilvēku ciešanas.

"Krievija viena pati ir atbildīga par nāvi un iznīcināšanu, ko nesīs šis uzbrukums, un ASV un to sabiedrotie un partneri atbildēs vienoti un izlēmīgi. Pasaule sauks Krieviju pie atbildības."

Baidens sekošot līdzi situācijai no Baltā nama un vēlāk tiksies ar G7 līderiem, pirms paziņos par "turpmākām sekām" Krievijai.

Ukrainas prezidents Vladimirs Zelenskis šonakt uzrunā Ukrainas tautai sacīja, ka centies sazvanīt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, taču nesekmīgi. Tāpat viņš sacīja, ka pie Ukrainas robežām atrodoties apmēram 200 tūkstoši Krievijas karavīru un jau drīzumā varētu sākties karadarbība. Zelenskis krievu valodā uzrunāja ar Krievijas iedzīvotājus, uzsverot, ka viņiem tiek melots un kara sākšanās ir atkarīga no Krievijas.

Eiropas Savienība vakar vakarā, 23. februārī, noteica sankcijas pret Krievijas aizsardzības ministru Sergeju Šoigu, bruņoto spēku vadītājiem un citām amatpersonām, eaģējot uz Krievijas agresīvajām darbībām pret Ukrainu.

ES paziņoja, ka šīs sankcijas ir tikai pirmā daļa no "bezprecedenta" pasākumu paketes, kas sagatavota pret Krieviju. Pārējā daļa vēl tiek taupīta gadījumam, ja Kremlis sāks pilna mēroga uzbrukumu Ukrainai. Tagad visticamāk sekos lēmumi par nākamajām sankcijām.

Latvijas Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) tviterī paziņoja, ka Putins sācis atklātu un neizprovocētu karu pret Ukrainu. Latvija nosoda šo agresijas aktu. Rinkēvičs paziņoja, ka starptautiskajai sabiedrībai ir jāsavalda agresors. Atbildība gulstoties uz Krieviju, un kara iniciatori ir jāsauc pie atbildības.