Igauniete Margita Dravniece dzīvo Rīgā un sevi sauc par tekstilnieci, kas ar šo amatu nodarbojas jau vairāk nekā 40 gadus. Viņa šuj apģērbus, izmantojot etnogrāfiskos, ka arī dabas elementus. Sākusi ar tradicionālu tērpu darināšanu - tautastērpiem, cimdiem zeķēm. Tagad viņas darinājumi ir kļuvuši modernāki – tās ir rotas, aksesuāri, arī tērpi.

„Tas nav ne darbs, ne hobijs, tā ir dzīves bauda,” atklāj Margita Dravniece.

„Jau tik ilgi darbojas šajā amatā, ka reizēm vajag skatu no malas,” tā par izvēli piedalīties projektā "Meistars 21. gadsimtā" atzīst Margita Dravniece, kura par pašu projektu uzzinājusi no draugiem. „Tās ir arī jaunas perspektīvas, jaunas iespējas, arī iespējas paplašināt klientu loku.”

„Es dzīvoju uz emocijās, gan mans darbs ir balstīts emocijās, gan viss mans dzīves veids ir balstīts emocijās,” par sevi stāsta Margita Dravniece. „Kad esmu bēdīga vai neesmu tik labā garastāvokli, cenšos vispār nestrādāt. To uzreiz var just. Darbs paliek smagnējāks, man vajag lidot.”

Neskatoties uz to, ka meistare savās izpausmēs šobrīd ir kļuvusi daudz modernāka, viņa bilst, ka arvien viņai tuva nodarbe ir zeķu adīšana ar rokām. „Tā ir kā meditācija – citi skaita mantras vai vēl kaut ko dara, bet man katru vakaru vajag ar rokām adīt zeķes,” atklāj Margita Dravniece.

Tērpi vai aksesuāri, ko meistare darina, pamatā ir no dabīgiem materiāliem – vasarā no lina, ziemā – no vilnas. Izvēloties vilnu, viņa cenšas pievienot, piemēram, mohēru, lai  cilvēkam būtu patīkami un omulības sajūta.

Margitas darbus rotā ziedu izšuvumi – tie ir šūti ar šujmašīnu vai rokām. „Tas ir tāpat kā zīmēt, viens paņem zīmuli, es paņemu šujmašīnu,” stāsta Margita Dravniece, kura dažādās grāmatās ielūkojas iedvesmai, ne lai pārzīmētu kādu paraugu, kuru izšūt. Par ziedu izšūšanu viņa bilst, ka dara to,  kas nāk tajā brīdī prāta un kā man liekas tajā brīdī labāk.

 

Latvijas Radio 1 raidījuma Kā labāk dzīvot un Swedbank Latvia kopprojekts "Meistars 21.gadsimtā" - raidījumu cikls par latviskās lietišķās mākslas tālākpastāvēšanu. Tās ir mācības, kurās piedalās astoņi meistari. #LV100