Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Saeima ir apstiprinājusi galīgajā lasījumā grozījumus Maksātnespējas likumā. Viens no labojumiem, kas raisījis daudz iebilžu, ir tā sauktais nolikto atslēgu princips: ja cilvēks gribēs ņemt kredītu, lai nopirktu mājokli, viņa ķīla būs arī garants. Ja vēlāk kādu iemeslu dēļ cilvēks nespēs kredītu maksāt, varēs atdod mājokli atpakaļ bankai un kredīts būs dzēsts.

Studijā Saeimā pieņemtos likuma grozījumus apspriež Saeimas deputāts Viktors Valainis, Latvijas Kredītņēmēju apvienības konsultants, jurists Jānis Āboliņš, Latvijas Komercbanku asociācijas Tautsaimniecības kreditēšanas komitejas vadītājs, SEB bankas valdes loceklis Kārlis Danēvičs.

Latvijas Komercbanku asociācija jau ziņojusi, ka lūgs Valsts prezidentu neizsludināt šos grozījumus. Tāpat abas bankas, "Swedbank" un SEB banka, paziņojušas, ka aptur dalību pirmā mājokļa programma jaunajām ģimenēm. Savukārt kredītņēmēju pārstāvis norāda, ka atbalsta Saeimā pieņemto lēmumu, ka banku skaļie saukļi norāda, ka tās netic sev un nespēj prognozēt nekustamo īpašumu tirgu.

Viktors Valainis papildina, ka likumā pieņemtie grozījumi Maksātnespējas likumā ietver arī “vēsturiskos kredītus”, kam būs iespēja iziet maksātnespējas procesu trīsreiz ātrāk un lētāk. Viņš arī norāda, ka likuma grozījumos ietvertais “nolikto atslēgu princips” nav izstrādāts tā klasiskajā izpratnē. Likuma ietvaros ir runa par iedzīvotājiem, kas tiešām nonāk kredītgrūtībās, viņi iet uz tiesu. Ja tiesa viņus atzīst par maksātnespējīgiem, tad sāk darboties “nolikto atslēgu princips”. Svarīgs ir tiesas lēmums, ne katra cilvēka domas par savu maksātspēju.

Kārlis Danēvičs uzskata, ka nevajag ar pareizām lietām pārspīlēt. Privātā maksāt nespēja nav nepareiza lieta, bet neizprotama ir Latvijas vēlme pārspīlēt. Pārspīlējums īpaši satraucošs attiecībā uz jaunajiem kredītiem, nav izprotams, ko grib panākt sakot, ka no nākamā gada tie, kas saņems kredītu, varēs atbildēt par tā atmaksāšanu tikai ar dzīvokļa vai mājokļa vērtību Tas ir precedents, kas pastāv tikai atsevišķso ASV štatos, kas bijis pēc lielās depresijas. Danēvičs arī min jau iepriekš izskanējušos skaitļus: ja šos grozījumus pieņems, būtiski palielināsies pirmā iemaksa hipotekārā kredītā saņemšanai jauna mājokļa iegādei. Ja šobrīd tie ir 15 - 20 procenti, nākotnē tie varētu būt pat 40 procenti no kredīta vērtības.