No 8. maija līdz 31. maijam Rīgā notiks starptautisks festivāls “Rīgas Fotomēnesis 2017”, piedāvājot skatītājiem izstādes un lekcijas, mākslinieku prezentācijas, filmu seansus, kā arī citus notikumus ar vienojošo tēmu “Fakti un precizējumi”. Festivāla atklāšanas dienā “NicePlace Telpa” norisināsies izdevuma “Latvijas fotogrāfija 2017” atvēršanas svētki.

"Šogad virstēma „Fakti un precizējumi” par duālo fotogrāfijas dabu, ko uzskata par dokumentālu mediju, kas reģistrē, stāsta objektīvi vai patiesi, tomēr realitātē mēs interpretējam attēlus, balstoties savā iztēlē un pieredzē," raidījumā Kultūras Rondo skaidro viens no “Rīgas Fotomēnesis 2017” rīkotājiem Alnis Stakle. "Ir mākslinieki, kas stāsta stāstus, kuru darbi diskutē par trauslo saikni par fotogrāfijas indeksālo dabu jeb dokumentalitāti un iztēlojamo, fikcionālo  dabu, kas ir starpzona, kur mākslinieki stāsta par it kā reāliem notikumiem, it kā par privātiem notikumiem, kolektīvām traumām un priekiem, bet valoda, kā stāsta ir savdabīga un privāta. It kā stāsts ir par īstenību, bet plaša telpa atstāta iztēlei."

“Rīgas Fotomēneša” fokuss allaž ir orientēšanas uz postpadomju telpu – Austrumeiropas, Centrāleiropas valstīm, arī Ziemeļvalstīm. "Meklējam tēmas un autorus saistībā ar šo teritoriju, tas atkārtojas no festivāla uz festivālu," bilst Alnis Stakle.

Kaņepes kultūras centrā „Rīgas Fotomēneša” ietvaros atklās Ilzes Vanagas izstādi „Paradīzes dārzu atstājot”.

„Izstāde ir tāds kā atskats uz pagātni. Lai dotos tālāk, jāapskatās, kas bijis, jāsaprot savus personības vai dvēseles aspektus, savākties un iet tālāk,” komentē Ilze Vanaga. Izstādei izvēlēti gan ģimenes foto, gan pēdējo 10 gadu retrospekcija. „Fotogrāfija man ir savā ziņā asociācija ar nāvi, kaut ko mirstošu, ar sentimentu, ilūziju, ar kaut ko, kam jāiet prom, kas jālaiž. Šī brīža asociācija. Ne vienmēr tā ir bijis,” bilst Ilze Vanaga.

Stāstot par uzaicinātajiem māksliniekiem, Arnis Balčus norāda, ka tas sasaucas ar to, kas pašiem šķiet šobrīd aktuāls fotogrāfijā.

Centrālo festivāla izstādi ar mākslinieku Petera Puklusa (Ungārija), Lūcijas Ņimcovas (Slovākija), Pāvela Marijas Smežkala (Slovākija) un Romana Korovina (Latvija) darbiem atklās 10. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē. Izvēlētie autori savos darbos pievēršas sarežģītām, paradoksālām, traģiskām un arī humoristiskām kultūrsituācijām un to interpretācijām Austrumeiropā.

No 11. līdz 14.maijam K. K. fon Stricka villā notiks fotogrāmatām un pašizdošanai veltīta  pasākumu sērija “Self Publish Riga”, kuru organizē biedrība “ISSP”. Būs apskatāma plaša grāmatu izstāde, zviedru mākslinieku Klāras Šelstrēmas un Tobiasa Feldta īpaši veidota instalācija, kā arī notiks nozares ekspertu lekcijas, prezentācijas un aktivitātes jauniešiem.

Festivāla “Rīgas Fotomēnesis 2017” laikā starptautiska žūrija labākajam Latvijas jaunajam fotogrāfam pasniegs balvu.