Sociālie darbinieki kopā ar vietējiem lauku iedzīvotājiem iepazīst laikmetīgo deju - tādu iespēju piedāvā “Burtnieku gudrības darbnīca”. Jau notikušas četras nodarbības. Diskusija par laikmetīgās mākslas nozīmi, laikmetīgās dejas izrāžu apspriešana, arī praktiska nodarbība, iepazīstot autentiskās kustības metodi, un piedalīšanās rokdarbu darbnīcā, tas viss aizvadītajā nedēļā risinājās Burtniekos.

Burtnieku novada jauniešu centrā notiek ceturtā nodarbība, sabraukušas dažāda vecuma sievietes no apkārtējiem pagastiem. Cita citu jau labi pazīst un nemulst, kad ar kustību jānosauc savs vārds, arī ātri rod atbildi uz, iespējams, mulsinošo jautājumu, kas jocīgākais noticis jūsu dzīvē. Dienas kārtībā vispirms praktiska nodarbība – horeogrāfe, deju un kustību terapeite Santa Grīnfelde iepazīstina ar autentiskās kustības metodi.

Iepriekšējā reizē Matīšos rādītas trīs laikmetīgās dejas izrādes: “7 pasakas par Ņukucīti” (zīmējumu izrāde bērniem un citiem), “Fafabulala” un “Dzirdi mani”, tādēļ šoreiz var aktīvi pārspriest gan konkrētās dejas izrādes, gan diskutēt par laikmetīgo mākslu plašāk. Santa Grīnfelde par Agneses Bordjukovas laikmetīgās dejas izrādi „Dzirdi mani”, - tā ir no ķermeņa sadzirdēšanas tapusi skaniski vizuāla izrāde, Viņa atzīst, ka tā rezonējusi ļoti fizioloģiski.

Burtnieku novada jaunatnes lietu speciāliste Daiga Kīna ir jauniešu centra saimniece, viņas ikdienas darbs saistīts ar jauniešiem, tāpēc sevi dēvē par neformālās izglītības fani.

“Šis ir sociālā dienesta projekts, mums arī jauns. Jauniešiem nekas nav bijis saistīts ar laikmetīgo deju. Man kā horeogrāfei pēc pamatprofesijas, arī ir interesanti,” analizē Daiga Kīna. Viņa vērtē, ka cilvēki noteikti kaut ko paņems no tā visa, lai arī daudz citāds ir piedāvājums, nekā gaidīja. Tas ļauj izrauties ārpus, varbūt šis dod tādu iespēju.

Seko rokdarbu nodarbība, ko vada māksliniece Krista Briģe, šī praktiskā darbošanās, pinot un veidojot rotu, varētu būt saprotamākais uzdevums. Iespaidos par nodarbībā dalās Valda no Rencēniem. Mājsaimnieces, rokdarbnieces – tā sevi nosauc Iveta Audejeva un Inita Linde no Matīšiem, atzīst, ka patīk šādas nodarbības un starp tiem, kas nāk uz nodarbībām, veidojas draudzīgas attiecības. Vērtīgi tas, ka katru reizi arī kaut ko jaunu iemācās.

Gudrības darbnīcā piedalījās arī jaunas meitenes. Anete un Estere atzinīgi vērtē šādas populāras ievirzes nodarbības. Te ir daudz jauna.

Inta Balode ir projekta “Burtnieku pils tīstokļus meklējot” kuratore, arī dejas kritiķe, pati iesaistīta daudzās laikmetīgās dejas izrāžu komandās.

“Lielākais ieguvums, ka cilvēki cits citu jūt aizvien vairāk un iepazīst, kļūst tuvāki, drošāki, rotaļīgāki. Ar katru reizi enerģija aug. Šis ir viens no vērtīgākiem līdzekļiem, kā var aicināt uz dialogu un sarunām. Nezina, kurp tas aizvedīs, bet vienmēr ir klāt enerģija un aizrautība,” vērtē Inta Balode.

Viņa arī atklāj, ka "Burtnieku gudrības skolā" vēl būs Laimas Jansones kustību nodarbība, izmantojot kokles skaņas un dažādus ritmus. Būs arī somu filozofs Makss Rīnenens kopā ar mākslas kuratoru Valtu Miķelsonu, kuri analizēs politiķu runas, izteikumus.

Šis ir Latvijas simtgades projekts un Inta Balode uzskata, ka svarīgi, lai simtgades sauklis “Es esmu Latvija!” atbalsotos ikvienā, lai, kur cilvēks būtu.

Sadarbībā ar Burtnieku novada Sociālo dienestu projekts turpināsies līdz 2018. gada martam, pulcējot iedzīvotājus no visiem novada pagastiem. Pavisam Burtnieku gudrības darbnīcas notiks sešas reizes.