Prāgas pavasari, kas Eiropu satricināja 1968.gadā, un tam sekojošo Varšavas pakta karaspēka iebrukumu toreizējā Čehoslovākijā vēsturnieki atkal vētīs pēc gada, un tauta pieminēs to traģisko laiku. Par vienu no tā laika pašām spožākajām parādībām un sava laikmeta zīmi tiek uzskatīta čehu vingrotāja Vera Čāslavska. Čehijas Republikas vēstniecība Latvijā ielūdz mūs uz dokumentālās filmas “Vera 68” seansu kinoteātrī "K.Suns". 

Filma, kuru režisējusi Olga Sommerova, stāsta par Veru Čāslavsku – Čehijas visu laiku izcilāko sportisti. Viņas kontā ir septiņas zelta un četras sudraba olimpiskajām medaļām Pēc uzvaras olimpiskajās spēlēs Mehiko 1968. gadā, kas risinājās vien nepilnus divus mēnešus pēc Čehoslovākijas okupācijas, viņa tika atzīta par planētas otro populārāko sievieti. Pirmā bija Žaklīna Kenedija.

"Vera Čāslavska ne bija tikai sportiste, bet arī deva lielu ieguldījumu Čehijas un Čehoslovākijas politiskajā dzīvē. Viņa ir uzvarējusi olimpiādēs 1964. gadā Tokijā un 1968. gadā Mehiko. Viņa kļuva par vienu no lielākajām protestētājām pret padomju okupāciju. Kombinācija – izcila sportiste un iesaistīšanās politikā viņu veidoja par izcilu personību,” Veru Čāslavsku raksturo Čehijas vēstnieks Miroslavs Koseks.

Viņas pirmais protests bija novēršanās no padomju karoga 1968. gadā olimpiskajās spēlēs, kur kopā ar PSRS sportisti ieguva zelta medaļu. Pēc atgriešanās no olimpiādes padomju režīmā Čehoslovākijā, viņai šī protesta dēļ sportistes karjera turpmāk bija liegta un arī turpmākā dzīve bija apgrūtināta.

Vingrotāja un Čehoslovākijas Olimpiskās komitejas prezidente Vera Čāslavska ieguva pasaules slavu un tautas mīlestību. Tomēr režīms viņai liedza strādāt sporta jomā. Garus gadus Vera tālu no dzimtenes bija trenere Brazīlijas jaunajām vingrotājām. Vēlāk, 1989. gada Samta revolūcijas laikā, toreizējais prezidenta Vaclavs Havels viņu aicina savā komandā – par savu līdzstrādnieci un padomnieci. 90. gadu sākumā viņas dzīvi salauž ģimenes traģēdija. Vēlāk slimība. Vera Čāslavska aizgāja mūžībā 2016. gada augustā.

2012.gada dokumentālā filma „Vera 68” kino K.Suns tiks izrādīta sestdien trijos pēcpusdienā, piedaloties tās režisorei Olgai Sommerovai.