14. novembrī kinoteātrī “Splendid Palace” būs filmas "Ziemeļu gaisma" pirmizrāde. Tas ir stāsts par komponista ceļu no idejas līdz skaņdarba pirmatskaņojumam.

“Dokumentālā filma ir visas manas četru gadu kopdzīves ar ziemeļblāzmu virtuve. Ja noklausās simfoniju, tad noskatās dokumentālo filmu, ierauga to, kā tas viss tapis. Liekas, ka simfonija un filma ir kā cimds ar roku,” tā par lielo projektu, kas tagad realizēts pilnībā, sarunā Kultūras Rondo atzīst Ēriks Ešenvalds.

“Kad Ēriks piezvanīja, nesapratu, uz ko parakstos. Slavens topošais un esošais komponists un viņam vajag palīdzēt. Pēc tam, kad Ēriks teica, ka vēlas dokumentālu filmu par braucieniem, likās interesanti, jo parasti tāda ideja nāk no malas, bet te pats komponists vēlas. Līdz pēdējam brīdim visu laiku meklēju, kāda filma varētu būt. Šis ir gadījums, kad Dievs bija režisors filmai. Mūsu ceļojumi noteica, kāda filma beigās sanāca. Visi apstākļi un ceļš, sekojot līdzi Ērikam, tas arī izveido filmu. Tas bija viegli un patīkami," atklāj filmas režisors Renārs Vimba.

Filmas operators Dainis Jurags bilst, ka abi ar režisoru, kurš arī strādājis kā operators, “kopā tehnisko kamolu vēlām. Bija divi uzdevumi – uzņemt filmu un savākt materiālu simfonijai. Simfonijai bija nolikts pirmatskaņojuma datums, līdz ar to tas uzdevums bija galvenais”.

Ēriks Ešenvalds stāsta, ka dodoties ekspedīcijas bieži bijis daudz vilšanos, it kā viss sarunāts un saskaņots, bet aizbrauc un durvis ir ciet... Izrādēs vietējā kultūras nama vadītāja Aļaskā aizmirsusi sarunāt tikšanos, bet trīs latvieši ir atlidojuši tik uz pāris dienām.

“Mērķis bija skaidrs – simfonijā, bet kā tas viss izvērsīsies... Nebija viegli. Man liels prieks, ka Renārs un Dainis filmēja to, kas nav simfonijā, ķēra mirkļus - aizcirstās durvis, sajūsmas brīžus. Gribas parādīt to kailo dvēseli, kā top skaņdarbs, kā izlaužas no dvēseles,” stāsta Ēriks Ēšenvalds.

“Sev definēju, ka tā ir filma par iedvesmas un ekspektācijas sadursme ar realitāti. Ēriks bija visu izlasījis par ziemeļblāzmu, cerēja, ka visi tur gaida, ka viņiem prasīs par ziemeļblāzmu. Bet aizbraucot sajūta bija sarunās tāda, kā ar latviešiem par kartupeļiem. Realitāte iedod pa pieri,” atklāj Renārs Vimba.

Aizvadītajā vasarā komponists Ēriks Ešenvalds, režisors Renārs Vimba un operators Dainis Jurags devušies pirmajā ekspedīcijā pie vulkāniem, jo top Vulkānu simfonija. Tās pirmatskaņojums paredzēts 2018. martā Vidzemes koncertzālē Cēsīs. Šī pati trijotne. Iecerēs vēl ir Ūdeņu simfonija, Vēju simfonija

“Un tad pēc 40 gadiem satiksimies Kultūras Rondo un mums būs tik daudz ko runāt,” smej Ēriks Ešenvalds.