Savas attiecības ar Itāliju Niklāvs Strunke raksturojis esejās "Mana Itālija". Par mākslinieka Itālijā pavadīto laiku stāsta arī izstāde "Ciao! Niklāvs Strunke Itālijā. 20. gadsimta 20. gadi", kas ievada mākslinieka 125 gadu jubileju, kas būs nākamajā gadā. Kultūras Rondo studijā par Niklāvu Strunki stāsta mākslas zinātniece Aija Brasliņa.

Līdz 9. septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs skatāma izstāde “Ciao! Niklāvs Strunke Itālijā. 20. gadsimta 20. gadi”.

Māksliniekam Niklāvam Strunkem (1894–1966) dzejnieks Aleksandrs Čaks un citi laikabiedri piedēvē itāliskā sveiciena “čau” (“ciao”) ieviešanu Rīgā.

Aija Brasliņa uzskata, ka visticamāk "čau" ir ienācis Latvijā ar Strunki, jo impulsīvam pēc temperamenta, viņam itāliskie izteicieni viņam pielipa.

Kamēr vienaudži traucās uz Parīzi, slavenākais “latviešu itālis” no 1923. līdz 1927. gadam dzīvoja Romā, Kapri salā un Florencē, apceļojot arī Venēciju, Toskānu, Neapoles līča un Amalfi piekrasti. Mūžīgajā pilsētā Itālijas savaldzinātais pittore lettone īrēja darbnīcu Vatikāna apkārtnē, Florencē – Oltrarno vecpilsētā, bet Kapri apmetās Marina Grande pusē.

Itālijā pavadītie starpkaru gadi būtiski rosināja daudzpusīgā latviešu modernista un vecmeistaru mācekļa oriģinālo māksliniecisko izteiksmi. Niklāvs Strunke vienlaikus iedvesmojās no secondo futurismo jeb “otrā viļņa” futūrisma un itāļu agrās renesanses, sasniedzot izcilas savas glezniecības, grāmatu ilustrāciju un modernās scenogrāfijas virsotnes.

Izstādē aplūkojamas vēstules, fotogrāfijas, gleznas. Aija Brasliņa norāda, ka “šī nav ātra izstāde”, tās pamatā ir pētījumi vairāk nekā desmit gadu garumā. Tie nav intensīvi, diendienā veikti, bet fragmenti likti kopā un pārbaudīti.

Aijas Brasliņas veidotās izstādēs vienmēr neiztrūkstoši ir fotogrāfijas. "Jo gribas parādīt cilvēkus, laiku vidi, kurā mākslinieks ienāk Itālijas gaisotnē," atzīst Aija Brasliņa.

Tāpat īpašas ir vēstules.

“Strunke daudz laika ir veltījis vēstuļu rakstīšanai kaligrāfiskā rokrakstā. Nav taupījis laiku savien adresātiem zīmēt vai akvarelēt Itālijas skatus. Cik esmu redzējusi, neiztrūkstoši,” bilst Aija Brasliņa.

Šos akvareļus pat izgrieza un ierāmēja.

Izstādē vērtīgs pienesums mākslinieka mazmeitas Lailas Strunkes uzticētie Itālijas akvarelējumi, kas ir kā intīma ceļojuma dienasgrāmata.