Jau septīto reizi jaunie horeogrāfi un dejotāji veido klasiskā un laikmetīgā baleta vakaru „Iespējams...”. Šogad tas veltīts Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas katedras 40. jubilejai, jo visi jaunie horeogrāfi ir šīs katedras absolventi vai studenti. Baleta vakars notiks piektdien, 19.maijā, Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē. 

 

2011. gadā tika aizsākta meistardarbnīcu tradīcija, kad jauni horeogrāfi rāda paveikto. Šī tradīcija tika pārņemta no Rietumu baleta trupām, un pirmajā jauno horeogrāfu baleta vakarā varēja redzēt desmit jauno horeogrāfu veikumu. Šogad savas horeogrāfijas rādīs seši jaunie horeogrāfi – Sabīnei Guravskai tas būs horeogrāfijas studiju nobeiguma darbs, kurā piedalās vai visi Latvijas Nacionālā baleta mākslinieki. Vēl savas horeogrāfijas rādīs Viktorija Jansone, Milana Komarova, Antons Freimans, Raimonds Martinovs un Aleksandrs Osadčijs.

“Gribētu pateikt, ka tā ir fantastiska iespēja jebkuram cilvēkam, kurš ir ne visai pamanīts, parādīt sevi – vai tā ir solo variācija vai duets, vai sava horeogrāfija,” uzsver vadošais baleta solists un horeogrāfs Raimonds Martinovs. Par savu deju viņš bilst, ka jebkurš horeogrāfs rāda kaut ko, kas ir personīgs, un viņa stāsts ir par mīlestību - katram tas ir galvenais dzīves mērķis. “Tā nebūs pilnīga klasika, neoklasika, ne gluži moderns, ne gluži basām kājām,” skaidro Raimonds Martinovs un piebilst, ka uzstāsies duetā ar Jūliju Braueri un mūzika šajā horeogrāfijā skanēs atpakaļgaitā, bet deja virzīsies uz priekšu.

Otro sezonu Raimonds Martinovs ir arī repetitors baletā. Viņš cenšas kolēģiem nodot savu pieredzi un nedarīt to, kas pašam kā audzēknim nav paticis repetitoru darbā.

Antons Freimans, tāpat kā viņa kolēģis Raimonds Martinovs, ir arī piedalījies pirmajā vakarā pirms sešiem gadiem. Šogad viņš rādīs savu jauno horeogrāfiju - tango, ko palūgusi izveidot dejotāja Jolanta Lubeja. Abi kopā būs arī uz skatuves. Antons Freimans uzskata, ka horeogrāfiju vieglāk radīt citam dejotājam un šo iestudēšanas procesu viņš salīdzina ar aušanu. “No malas redzot, var daudz aizraujošāk darboties ar ķermeni. Ja pats tajā procesā – vienīgais, ko redzi ir spogulis un savas izjūtas, process ir ilgāks un sarežģītāks,” skaidro Antons Freimans.

Baleta vakars “Iespējams” pirms sešiem gadiem un tam sekojošie jauno horeogrāfu darbi ir bijis kā impulss jauno horeogrāfu ienākšanai Latvijas Nacionālā baleta repertuārā. Šādi tapuši iestudējumi “Neiepazītās teritorijas” un “Bolero”pirmā daļa “Izstādes gleznas”, kurā jaunie horeogrāfi iedzīvina Modesta Musorgska “Izstādes gleznu” tēlus. Abas izrādes arvien ir Latvijas Nacionāla baleta repertuārā.