“Programma veidota balstoties uz vēsturiskiem notikumiem, kas risinājās pirms 100 gadiem, tie ir vēsturiskie pieturas punkti,” tā par plašo Latvijas simtgades svinību programmu raidījumā Kultūras Rondo bilst Selga Laizāne.

Simtgades svinības aizsākās jau 2017. gadā, kur nozīmīgākie notikumi bija Latgales kongresa simtgade pavasarī un Latvijas pagaidu nacionālās padomes dibināšanas gadskārta rudenī. 2018. ir valsts simtgades kulminācijas gads un tas iesāksies ar 18. janvārī ar multidisciplināru pasākumu “Gaismas raksti” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Latvijas valsts simtgades gada programma novados un Rīgā. Pārskats par gaidāmajiem notikumiem Kultūras Rondo studijā kopā ar Latvijas valsts simtgades biroja pārstāvjiem - Kultūras ministrijas Valsts sekretāra vietnieci Latvijas valsts simtgades jautājumos Selgu Laizāni un Reģionālo un nevalstisko projektu vadītāja Jolantu Borīti.

Nākamie zīmīgākie pieturas punkti simtgades svinībās ir 4. maijs – Baltā galdauta svētki, kur atgādina par Latvijas neatkarības atjaunošu. Tad seko Vispārējie dziesmu un deju svētki, kas arī šogad veltīti valsts simtgadei. Tuvojoties Latvijas dzimšanas dienai novembrī, būs vairāki pasākumi ar vēsturisku atskatu un arī domājot par Latvijas nākotni. Septembrī atklās lielāko simtgades iniciatīvu - “Latvijas skolas soma”. 

“Ir daudz atsevišķas iniciatīvas, cilvēki sāk velt kā sniega bumbu velt – patīk, grib, vēlas dāvināt un patiesība paši sev. Izdarīt labas lietas savā vietā. Reģionos iniciatīvu ir daudz,” tā par cilvēku vēlmi iesaistīties un dažādiem aicinājumiem iesaistīties simtgades pasākumos bilst Jolanta Borīte.

Jolanta Borīte arī atklāj, ka simts dienas pirms simtgades aicina visus Latvijā un pasaulē uz Simtgades zaļumballi, bet pirms ballēties, ir jāizdara kāds darbs - jāpapēta kā šī tradīcija veidojusies cauri gadsimtiem.

“Simtgadei veltītas iniciatīvas ir dažādas – no iestādītas puķu dobes līdz mega lieliem notikumiem, ar paliekošām izstāžu ekspozīcijām, atzīst Jolanta Borīte. Simtgades aktivitātes ļauj celt godā lietas, kas savā pusē ir īpašas vai ar pievienoto vērtību.

Selga Laizāne arī norāda, ka simtgades svinībās un simtgades pasākumu rīkošanā iesaistās arī latvieši visā pasaulē.

Ar simtgades pasākumu kalendāru var iepazīties digitālajā platformā www.lv100.lv. Un tas ir diezgan plašs.