Rēzeknē, Latgales kultūrvēstures muzejā šobrīd apskatāma jaunas mākslinieces Karīnas Ludboržas izstāde “Iesvētīšana bruņinieku kārtā”, izstādē parādīta jaunās mākslinieces diplomdarba tapšanas gaita. Karīnu no pašas bērnības aizrauj vēsture, tādēļ, studējot glezniecību, likumsakarīga šķiet viņas izvēle pievērsties vēsturiskajam žanram arī mākslā.

Ar instrumentālā mūzikas ansambļa “L’Chaim” sniegumu tiek sagaidīti izstādes “Iesvētīšana bruņinieku kārtā” apmeklētāji. Izstādes autore Karīna Ludborža ir jauna māksliniece no Rēzeknes, kas aizvadītajā gadā beigusi glezniecības studijas Krievijas Mākslas akadēmijas Iļjas Repina vārdā nosauktajā Sanktpēterburgas Valsts mākslas institūtā. Saņēmusi diplomu mākslinieka-gleznotāja specialitātē. Jau pirmajā kursā Karīna zināja, ka diplomdarbā pievērsīsies vēsturiskajam žanram. Izstāžu zāles centrālajā vietā izvietota Karīnas lielformāta kompozīcija, kas lielāka par pašu autori. Gleznas izmērs 1,60 x2,33 metri. Uz tās atainots brīdis kāda vīra iecelšanai bruņinieka kārtā.

“Pirmajā kursā es gleznoju templiešu iesvētīšanu, bet tur ir vairāk leģendu, nekā patiesības. Vācu ordenim, kas te ir attēlots, tur var atrast reālo informāciju. Es lasīju grāmatas vācu valodā, nācās papūlēties, pa arhīviem, pa bibliotēkām pastaigāt, lai visu uzgleznotu, kā ir bijis,” stāsta Karīna Ludborža.

Izstādē māksliniece atklāj sava diplomdarba “Iesvētīšana bruņinieku kārtā” tapšanas procesu, ir izpētīti vēstures avoti, zīmētas dažādas skices, cilvēku portreti, vēsturiskas tā laika ainas. Radošais meklējumu un izziņas ceļš no idejas līdz gala rezultātam - lielformāta gleznai. Māksliniece neskaitāmas stundas meklējusi informāciju ne vien bibliotēkās un arhīvos, bet savam darbam smelties iedvesmu devusies uz Malborkas pili Polijā. Latgales kultūrvēstures muzeja Mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure kopā ar pašu mākslinieci šo izstādi nosaukušas par vienas gleznas anatomiju.

“Varētu tā nosaukt reālistiskā stilā gleznots vēsturiskā žanra lielformāta darbs, figurāla kompozīcija. Tiešām māksliniece ir centusies tuvu īstenībai attēlot gan to atmosfēru, kas varēja būt Malborkas cietoksnī, kad kāds bruņinieks tika iesvētīts bruņinieku kārtā. Un, pētot dziļāk šo tēmu, māksliniece ir atradusi gan prototipus, gan personāžus, kas labi iederas šajā kompozīcijā,” atklāj Latgales kultūrvēstures muzeja Mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure.

Pašlaik jaunā māksliniece Sanktpēterburgas Valsts mākslas institūtā turpina studijas aspirantūrā mākslas zinātnes specialitātē Aizrobežu mākslas vēstures katedrā. Studijas Sanktpēterburgā Karīna izvēlējās, jo šajā skolā tiek ievērotas stingri klasiskā reālisma iezīmes, kas Karīnu personīgi uzrunā. Gleznas tēma - Iesvētīšana bruņinieka kārtā, tas ir īpaši nozīmīgs process, kas maina cilvēka dzīvi. Simboliski arī Karīna ar diplomdarbu ir izgājusi iesvētīšanu nākamajā mākslinieces posmā.

Šī ir vienpadsmitā personālizstāde jaunās gleznotājas radošajā dzīvē. Izstādes sarīkotas Latvijā, tai skaitā dzimtajā pilsētā Rēzeknē, vairākas Krievijā – Sanktpēterburgā, Tambovā, kā arī Bulgārijā.

Jaunā māksliniece sola, ka diplomdarba glezna nebūs vienīgā šādā izmērā. Karīnai ir iepatikusies vērienīgā forma, kurā izpausties. Izstāde Latgales kultūrvēstures muzejā, Rēzeknē būs skatāma līdz 3. februārim.