Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā atklāta starptautiskā keramikas konkursa izstāde “Atmiņu lāde”.  Izstādē ir dažādi keramikas neliela formāta darbi – starp tiem, piemēram, balts keramikas plīša lācis, vai lāde, no kuras pus atvērtās atvilktnes redzamas dažādas mīļlietas. Darbu pamata idejiskā līnija – atmiņas. Kopumā tie ir 77 autoru keramikas mākslas darbi jeb personīgo atmiņu stāsti. “Šeit ir izvēlēts mazāks darbu izmērs, māksliniekiem bija jāpiedāvā darbi, kas nav lielāki par 25 cm, līdz ar to 25 reiz 25, tas bija maksimums, tā ir sava veida miniatūru darbu izstāde”, stāsta konkursa idejas autors Valentīns Petjko.

Izstāde veltīta izcilā latviešu keramiķa Pētera Martinsona piemiņai. Pēteris Martinsons dzimis un bērnību pavadījis Daugavpilī. Šeit tapuši arī pirmie māla izstrādājumi. Kā norāda Marka Rotko centra galvenā krājumā glabātāja Zane Melāne, keramiķa nopietna atgriešanās Daugavpilī notika līdz ar Marka Rotko centra atklāšanu, kad šeit 2013. gadā notika keramiķa retrospektīva  izstāde, pēc kuras visi darbi tika uzdāvināti Rotko centra kolekcijai.  Viens no Marka Rotko centra jau tuvākās nākotnes projektiem izveidot keramiķa Pētera Martinsona māju. Marka Rotko centram Pētera Martinsona vārds ir svarīgs. “Mēs organizējām laikmetīgās keramikas biennāli, kas tika veltīta Martinsonam, nākamgad būs otrā šāda veida biennāle, šī izstāde-konkurss “Atmiņu lāde” ir kā tilts starp biennālēm no pirmās uz otru laikmetīgās keramikas biennāli,” stāsta Zane Melāne.

Lai piedalītos izstādē, māksliniekiem bija jāiesniedz miniatūrs savu atmiņu atveidojums mālā jeb savas “atmiņu lādes”. Kopumā konkursam tika iesūtīti 209 darbi no 45 valstīm, no kuriem žūrija izstādei atlasīja 77 autorus,  11 no tiem pārstāv Latviju. Darbus paspilgtina arī mākslinieku personīgie apraksti par tiem, kas ļauj labāk izprast darba autora vēstījumu. Piemēram: “Cilvēku apziņa uzglabā atmiņas, iepriekš tās attīrot. Jo senākas atmiņas, jo tās ir gaišākas”, vai “Bērnība. Pļava, kurā atradu savu lielo dzintara gabalu”. Atmiņas māksliniekiem ir dažādas, tāpat kā viņu darbi.

Keramikas mākslas darbi izstādei tika atlasīti, balstoties uz darbu fotogrāfijām un tām pievienotajiem aprakstiem. Autoru vārdi žūrijai nebija zināmi līdz pat balsojuma beigām. Pirms izstādes atklāšanas, kas notiks jau šodien pēcpusdienā, žūrija apskatot klātienē atsūtītos darbus šodien, izvēlēsies 3 uzvarētājus, kuru autoriem būs iespēja veidot personālizstādi Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā un piedalīties nākamās vasaras keramikas simpozijā “Ceramic Laboratory”. Konkursa izstāde "Atmiņu lāde” Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā būs apskatāma līdz 21. janvārim.