Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā noslēdzies V Starptautiskais keramikas simpozijs un I Latvijas starptautiskais laikmetīgās keramikas festivāls. Divu nedēļu garumā, iedvesmojoties Daugavpils cietokšņa atmosfērā, simpozija dalībnieki radīja keramikas mākslas darbus, apmeklēja lekcijas, meistarklases un guva jaunas zināšanas par keramiku. Šogad simpozijā tapa arī septiņi lielformāta vides objekti.

 

Brazīlija, Vācija, Horvātija, Turcija, Latvija – šīs un vēl citas valstis bija pārstāvētas V Starptautiskajā keramikas simpozijā, kas divu nedēļu garumā notika Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. Jau piekto gadu simpozija mērķis ir radīt jaunus keramikas darbus un mācīties vienam no otra.

“Mācīties var tehnoloģiskos paņēmienus, kā katrs mākslinieks izjūt šo materiālu, kā viņš ar viņu strādā, kā viņš viņu apdedzina. Mēs cenšamies parādīt to, kas Latvijai ir tradicionāls un īpašs, parādām arī malkas dedzināšanas veidus dažādus, kas tiek pielietoti Latvijā un arī Eiropā. Šoreiz tālākie viesi, kas nāk no Brazīlijas, viņi bija īpaši pārsteigti par to, kā mēs strādājam, kā mēs apdedzinām keramiku,” stāsta keramiķis, simpozija kurators Valentīns Petjko.

Simpozija otrajā nedēļā sākās I Latvijas starptautiskais laikmetīgās keramikas festivāls. Tā ietvaros notika vairāku izstāžu atklāšana, dažādas keramikas meistarklases, lekcijas, dodot iespēju interesentiem padziļināt zināšanas keramikas jomā. 

“Bija profesors no Turcijas, kurš stāstīja par radioaktīvajām glazūrām, kādas bija kādreiz un kādas viņas ir tagad. Un tas tiešām visiem interesentiem, kas klausījās to lekciju, tas bija kaut kas jauns. Vēl viena īpaša lieta bija Nīderlandes mākslinieces meistarklase, kuras laikā visi dalībnieki veidoja viens otra portretus,” stāsta Valentīns Petjko.

Laikmetīgās keramikas festivāla laikā atklāja arī mākslas keramikas simpozija dalībnieku izstādi. Izstādē skatāmi 24 starptautisku keramiķu darbi no deviņām pasaules valstīm.  Darbi dažādi, tāpat kā to autori. Tāpat cildinot arī pašmāju mākslinieku devumu Latvijas mākslas vēsturē, tika atklāta arī latviešu keramiķes Latvītes Mednieces darbu izstāde „Pēdas mālā”. Latvīte Medniece  ir viena no ievērojamākajām latviešu keramiķēm. Uz izstādes atklāšanu bija ieradies keramiķes dēls mākslinieks Jānis Murovskis.

Simpozija nosaukums “Ceramic Laboratory” precīzi atbilda dalībnieku raksturotajai  atmosfērai un sajūtām. Divas nedēļas tika pavadītas radoši darbojoties ar mālu, eksperimentējot, uzzinot jaunas tehnoloģijas, mācoties un iedvesmojoties vienam no otra.

“Simpozijs vienmēr ir ļoti foršs pasākums, kur apgūt visu kaut ko jaunu un kur veltīt laiku keramikai, jo mājās vienmēr ir citi darbi. Šeit var tikai strādāt netraucēti,” atklāj keramiķis Mārtiņš Pērkons.

“Man šeit ļoti patīk. Absolūti  vienmēr, es vienmēr braucu mājās ar sarakstu un jaunām iespējām, ko es mēģināšu, ko es darīšu. Man liekas, ka nākamais pusgads paiet tikai iespaidā no šī te, atkal mēģinot un eksperimentējot. Un atrodot kaut ko jaunu priekš sevis ilgtermiņā,” savās sajūtās dalās keramiķe Inga Pērkons.

Šogad simpozijs bija īpašs ar to, ka tā dalībnieki grupās veidoja septiņus lielformāta vides objektus.  Simpozija noslēgumā izveidotie vides objekti iemirdzējās liesmojošās uguns skulptūrās.  Pēc apdedzināšanas tie papildinās Daugavpils pilsētas un Marka Rotko mākslas centra tēlu.