Ir laiks sagatavot pieteikumus dizaina gada balvai, aicina balvas organizētāji. No 8. janvāra līdz 8. februārim tiks atklāta darbu pieteikšana nacionālās nozīmes konkursam – Latvijas Dizaina gada balvai 2018. Konkurss norisinās jau otro gadu, to organizē Kultūras ministrija un dizaina birojs „H2E”. Iesniegtos darbus pavasarī vērtēs dizaina nozares eksperti no Latvijas un ārvalstīm, izvēloties 20 finālistus.

Latvijas Dizaina gada balva ir jauns nacionālas nozīmes nozares konkurss, pērn tas notika pirmo reizi. Un šogad atkal būs iespēja gan redzēt finālistus, gan uzzināt, kurus dizaina risinājumus žūrija būs vērtējusi visaugstāk. Viens no konkursa organizētājiem ir dizaina birojs „H2E”.

 "Turpinājums ir, jo

dizaineriem pašiem jārūpējas vidi, kurā strādājam, par to, kāds būs sabiedrības priekšstats, kas ir labs dizains un līdz ar to, kāds būs sabiedrības pieprasījums pēc laba dizaina. Mūsu vietā neviens cits to nedarīs. Šo projektu uztveram kā sociālā dizaina projektu,” skaidro H2E” vadošā dizainere Ingūna Elere, kāpēc ir svarīgi turpināt pagājušā gadā iesākto.

No 8.janvāra tiks atklāta darbu pieteikšana dizaina konkursam, darbu fotogrāfijas un apraksts iesniedzams konkursa mājas lapā.

Ingūna Elere norāda, ka no kvalitatīva pieteikuma daudz atkarīgs, jo žūrija pirmā kārtā vērtēs tieši pieteikumus. „Svarīgi sagatavot kvalitatīvu pieteikuma materiālu, lai žūrijas dalībnieks, kas būs atbraucis, saprot, kāpēc tas darbs ir nozīmīgs un svarīgs dizaina attīstībai. Tam nav jābūt lielam,” norāda Ingūna Elere. „Mēs paši dizainere esam atbildīgi, par to, vai mūs ierauga, kā uz mums skatās, un līdz ar to, ko sabiedrība sagaida no dizaina Jebkurš, kurš iesniedz darbus piedalās labākas dizaina nākotnes celšanā.”

Pērn balvai tika iesniegti 147 dizaina darbi. Un 1.vietu ieguva datu vizualizācijas rīks „Infogram” - daudzpusīgi izmantojams digitāls risinājums datu vizualizāciju veidošanai.

„Cilvēki, kas dibināja šo jaunuzņēmumu zināja, ka veidos globālu kompāniju. Līdz ar to arī dizaina kontekstā risinājums nepieciešams, kuru varēs saprast cilvēki, neatkarīgi no nacionālā konteksta, valodas un kultūras īpatnībām,” atzīst „Infogram” pārstāvis Jānis Godiņš.

Kas šogad vērtēs iesniegtos darbus un kā tiek izvēlēta žūrija?

„Žūrija mums ir starpdisciplināra un starptautiska, strādā vienotā komandā, diskutējot, argumentējot, aizstāvot. Žūrija tiek izvēlēta, ņemot vērā katra profesionālo kompetenci, cilvēki, kas savā nozarē viedokļu līderi, kas var profesionāli strādāt saspringtos apstākļos. Rūpējamies, lai katru gadu žūrijā būtu dažādu dizaina jomu pārstāvji,” skaidro Ingūna Elere.

Iesniegtos darbus vērtēs starptautiska žūrija septiņu ekspertu sastāvā, starp viņiem būs arī arhitekte un žurnāliste Ieva Zībārte.

„Žūrijas darbs ir ļoti atbildīgs, taču man ir pieredze,” atklāj Ieva Zībārte. "Protams, bieži jāvērtē šķietami nesalīdzināmas lietas un dizainā tā būs – būs jāvērtē mobilā lietotne, velosipēds vai kleita. Kritērijs vienmēr ir viens, katram žūrijas loceklis atkarībā no pieredzes un profila ir savi kritēriji, kas ietekmē. Manu uzmanību saista dizains, kas ir sociāli atbildīgs, kas rada mazas vai lielas pārmaiņas sabiedrībā un sabiedrības domāšanā. Arī dizaina ietekme uz vidi. (..) Tie ir mani kritēriji, bet domāju, ka tie ir arī universāli mūsdienu kritēriji, kā vērtē dizainu.”

Pašlaik dizaina darbības jomas paplašinās, dizaineru iespējas uzlabot sabiedrības labklājību kļuvušas teju bezgalīgas. To apliecina gan Jānis Godiņš, gan Ingūna Elere.

„Bieži neapzināmies, ka daudzus dizaina domāšanas pamatprincipus izmantojām pārdošanā, darbā ar cilvēkiem, patiesībā dizains ir par cilvēkiem,” uzskata Jānis Godiņš.

„Sākot no brīnišķīgiem produktiem, līdz labiem digitāliem risinājumiem, attīstās arvien vairāk pakalpojumu dizains, sociālais dizains. Dizains ir tik ļoti mums apkārt, ka mēs to neredzam. Tas arī nav jāredz un jājūt, ja dizains ir neredzams, tas spēcīgāk ietekmē ikvienu,” uzskata Ingūna Elere.

Būtiskas ir arī sarunas un diskusijas, tādas tiek solītas arī šajā reizē. Organizatori aicinās pašus darbu iesniedzējus diskutēt ar žūriju. Ieva Zībārte aicina pieteikt darbus konkursam, viņa uzskata, ka ir svarīgi pieteikt, jo darbu ieraudzīs pilnīgi citi cilvēki un žūrija arī sniedz novērtējumu, kuru arī  būs iespēja uzklausīt. Bieži radošiem cilvēkiem neiznāk saņemt novērtējumu tieši no profesionāļiem.

Dizaineri var pieteikt savus darbus Latvijas Dizaina gada balvai no 8.janvāra mājaslapā www.dizainabalva.lv. Arī šogad darbu iesniegšana ir bez maksas.