Līdz ar silto laiku Rīgā, peldošā mākslas galerija “Noass” uzsākusi savu 19. sezonu ar trīs personālizstādēm – foto mākslas meistara Gvido Kajona tvertā "Dzīvīte", Mihaila Ramusa gleznas "Ideālās pasaules meklējumi" un fotogrāfes Adelīnas Darviņas skatījumā "Amerikas sapnis". “Noasu” jaunajai sezonai palīdzēja iešūpot grupa “Ezeri”.

Kuģīša tilpnē iekārtota Adelības Darviņas fotogrāfiju izstāde "Amerikas sapnis", bet skatam paveras skaudras krēslas noskaņas un neprātīgs izmisums. “Manas izstādes koncepcija neatbilst klasiskai izpratnei par Amerikas sapni,” atzīst Adelīna Darviņa.

2016. gada viņa devās triju mēnešu ceļojumā pa ASV, veicot 21 tūkstoši kilometru un šķērsojot 39 štatus. Tādā ziņā tas bijis Amerikas sapņa piepildījums. “Amerikas sapnis raksturo sabiedrības virzību pēc noteiktas stabilitātes dzīvē, pēc tā viņi tiecas. Taču esošā situācija - sociālie un ekonomiskie faktori nedarbojas par labu, lai šo sapni piepildītu. Tas liek jautāt, vai Amerikas sapnis nav mīts 21. gadsimtā,” stāsta Adelīna Darviņa.

“Kadri lika uzdot jautājumu Adelīnai, kā to dabūjusi gatavu. Viņa ir veltījusi daudz laika, lai viņas kamera kļūt par viņas acīm. Trenējusies, lai uzņemtu kadrus, kas varbūt šķiet nejauši,” norāda “Noasa” vizuālās koncepcijas autore Anna Vanaga.

Adelīnas Darviņas darbus var apskatīt arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā izstādē “ASV nacionālie parki”.

Gvido Kajona ekspozīcija “Dzīvīte” - uzraksti, ko uz Rīgas namiem un sētām, ko ieraudzījis fotogrāfs.

“Gvido acis skrien pār Rīgu un atspoguļo ikdienu, ko radām sev apkārt ir tas, noķert brīnišķīgā kadrējumā, kur ir tas, ko mēs tur atstājam. Viņš to iemūžina: pilsētu sienas, teksti, nejauši reklāmu salikumi, kas rada citu saturu. Gvido to ir pamanījis, radot pilnīgi jaunu saturu,” stāsta Anna Vanaga.

“Viss ir reāls, nemēdzu viltot. Galvenais būs īstajā vietā īstajā laikā, nejaušība, laime,” sarunā iesaistās Gvido Kajons. “Tā cilvēku sabiedrība izturas, rada tādas ģeniālas lietas, atliek tikai izvilkt tik fotoaparātu. Lielākoties ar acīm nofotografējam, vai nav fotoaparāta, vai slinkums vilk ārā, vai neērti vilkt ārā, grūti sevi piespiest.”

Savukārt mākslas galerijas “Noass” saimnieks Dzintars Zilgalvis aicina apmeklēt Mihaila Ramusa gleznu izstādi. Dzintars Zilgalvis mākslinieku raksturo, kā vienu no nonknformistiem, krišnaītu kustības aizsācēju Latvijā, tāpēc viņa darbi tika vajāti un arī pats neizstadījās ilgus gadus. "Profesionāļiem paslīdējis garām nepamanīts, bet viņš ir izcila personība gan glezniecībā, gan dzejā un rakstniecībā," uzskata Dzintars Zilgalvis

Peldošajā mākslas galerijā “Noass” pirmās trīs personālizstādes būs skatāmas līdz 17. jūnijam. Kā katru gadu trešdienās uz "Noasa" notiks koncerti.