Iepazīt igauņu skatuves mākslinieku pasaules izjūtu un uzklausīt viņu viedokli par sociāli politiskiem procesiem aicina programma “LATEST”. Programmas centrā Rīgā – igauņu un latviešu mākslinieku jaundarbs “Pirmie, kas aiziet”, kura iedvesmas avots un tēma ir lībiešu vēsture Igaunijas un Latvijas valstiskuma kontekstā. Plašāk par Igaunijas laikmetīgo teātri un sadarbību ar Latvijas skatuves māksliniekiem pārrunājam Kultūras Rondo. Raidījuma viesi režisors un šajā reizē arī izrādes dalībnieks Valters Sīlis un Epa Kubu, kurā izrādē runā trīs valodās - igauņu, latviešu un arī lībiešu, kā arī Latvijās Jaunā teātra institūta direktore Gundega Laiviņa.

 

Eduarda Smiļģa Teātra muzejā 15. februārī notika latviešu un igauņu mākslinieku kopdarba “Pirmie, kas aiziet” pirmizrāde. Pēc gandrīz gadu ilga darba rezidencēs Rūjienas un Pērnavas novadā, lībiešu krastā Kolkā un Mazirbē, kā arī darba Rīgas un Tallinas arhīvos, radošā komanda – komponists Toms Auniņš, scenogrāfes Austra Hauks un Epa Kubu, horeogrāfes Joanna Kalma un Karolīna Poska, režisori Kārlis Krūmiņš un Valters Sīlis, un videomāksliniece Kristīna Normana atklāj Latvijas un Igaunijas vēsturiski atšķirīgo nostāju lībiešu jautājumā.

Nākamās iestudējuma izrādes Smiļģa Teātra muzejā notiks 17. februārī plkst.18, kā arī 18. februārī plkst.13 un 18. Savukārt novembrī izrāde tiks rādīta Latvijas skatuves mākslas programmā Tallinā.

Izrāde  ir iekļauta programmā "LATEST. Igauņu laikmetīgā teātra dienas Latvijā", kas no 15. līdz 18. februārim  norisinās Rīgā. Pasākumu organizē Jaunā teātra institūts

2018. gada novembrī Igaunijā notiks latviešu atbildes vizīte un vairākos teātros Tallinā un Tartu tiks izrādīta mūsu jaunā teātra programma. LATEST ir iekļauta abu valstu simtgades svinību programmā.