Aprīļa beigās pirmizrādi piedzīvoja Leļļu teātrī tapusī izrāde pieaugušajiem un jauniešiem „Romeo un Džuljeta”, pēc Viljama Šekspīra lugas motīviem. Šis ir viesrežiora Dāvida Džovanzanas mūsdienīgs skatījums uz sarežģīto un trauslo posmu cilvēka dzīvē, ko saucam par pieaugšanu. Izrādes veidotāji tikušies ar pusaudžiem un guvuši visai atklātas atbildes uz viņiem svarīgiem jautājumiem.

Izrāde iesākas ar mūzikas stundu, kurā skolotājs jauniešiem atskaņo fragmentus no to komponistu darbiem, kuros izmantota Romeo un Džuljetas tēma. Skan mūzika no Prokofjeva baleta „Romeo un Džuljeta”, arī no Berlioza dramatiskās simfonijas „Romeo un Džuljeta”.

Izrādi, kas tapusi pēc Šekspīra lugas „Romeo un Džuljeta” motīviem iestudējis viesrežisors Dāvids Džovanzana [Džovansana] šveicietis, kurš pašlaik dzīvo un strādā Somijā. Viņš ir masku un fiziskā teātra ansambļa izveidotājs Somijā. Par Rīgā tapušo izrādi režisors jau iepriekš teicis, ka lasot šo zināmo Šekspīra lugu, viņa uzmanību pievērsis tik bieži lugā lietotais jēdziens pašnāvība. Un viņa uzmanību saistījusi pašiznīcinošā uzvedība.

Iestudējuma dramaturgs un režisora asistents Kārlis Krūmiņš atzīst, ka izrādē no oriģinālā teksta palicis visai maz.

“Kā režisors saka, arī Šekspīrs reflektēja savulaik uz to, kas noticis apkārt. Arī mūsu gadījumā, mēs paņēmām lugu kā atspēriena punktu un tādā ziņā tēmas, kas ir lugā, ir mūsu izrādē, bet citādā griezumā. Lai arī luga visā pasaulē pazīstama kā mīlestības luga ar traģikām beigām, to ir jocīgi pieņemt, paskatoties, kāds vecums ir varoņiem,” stāsta Kārlis Krūmiņš.

Šekspīra lugā esošā dzimtu cīņa izrādē ir cīņa par savu brīvību un pieaugšanu. Konflikts par nesatikšanos starp vecākiem un pusaudžiem. Romāns Miķeļa Žideļūna atveidojumā ir un nav Romeo, viņš ir mūsdienīgs, ļoti pārgalvīgs pusaudzis, izmēģina daudzas neatļautas lietas. Arī attiecības ar Džuljetu ir mūsdienu jauniešiem raksturīgas, Džuljetas lomā Dana Avotiņa-Lāce.

Miķelis Žideļūns atklāj, ka izrādes tapšanas laikā arī pārrunājis vairākas tēmas ar savu pusaudzi un atklājis, ka pusaudži dara dažādas trakas lietas. Bet darbs ar režisoru Dāvidu Džovanzani bijis intensīvs, bet brīnišķīgs laiks.

Izrādes veidotāji braukuši uz vairākām skolām un runājuši ar skolēniem, ar tādiem, kuri ir lugas varoņu vecumā.

Iestudējuma māksliniece un scenogrāfe ir Austra Hauks, mākslinieces asistentes Līga Zepa, Vita Radziņa un Paulīne Kalniņa. Režisors Džonansana norāda, ka viņam svarīgi, lai emocijas tiktu izteiktas arī ar kompozīciju, un kopā ar lellēm izrādei rodas gandrīz maģiska dimensija.

Izrādes „Romeo un Džuljeta” skatītāju ieteicamais vecums norādīts no 16 gadiem. Tuvākās „Romeo un Džuljeta” izrādes Leļļu teātri 10. un 18.maijā.