Šobrīd ir plaša iespēja iepazīt Austrālijas mākslinieka Imanta Tillera daiļradi. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē skatāma vērienīga viņa personālizstāde "Ceļojums uz nekurieni”, šonedēļ kinoteātros sāk demonstrēt režisores Antras Cilinskas filmu par mākslinieku "Iemesti pasaulē".

Par filmēšanas darbu mākslinieka darbnīcā un dažādos mākslas notikumos Austrālijā, arī tiekoties ar aborigēnu mākslinieku Maiklu Nelsonu Džagamaru, kurš dzīvo ļoti noslēgtā kopienā, Kultūras Rondo studijā stāsta režisore Antra Cilinska un mākslas zinātniece Elita Ansone.

“Vienmēr ir liela atbildība mēģināt ielauzties kāda mākslinieka pasaulē, mēģināt sajust viņa elpu un viņa darbošanās ritmu un veidu, pasaules redzējumu. Tas ir galvenais, ko ar filmu varam pielikt klāt bildēm - pavērst plašāku skatījumu uz mākslinieku. Tad arī skats uz mākslu ir nedaudz savādāks,” atzīst Antra Cilinska.

"Iemesti pasaulē" ir krāsains ceļojums, kas atklāj unikāla latviešu izcelsmes Austrālijas mākslinieka Imanta Tillera dzīvi un darbus, kuros parādās cilvēka būtības visdziļākie jautājumi. Atbildes uz tiem meklējām gan Austrālijas tuksnesī, gan Karostā Latvijā. Tillers atklāti citē dažādus vizuālās mākslas darbus, filozofu tekstus, dzejas, kas šokē pasauli. Tillera pasaules redzējumā ietilpst arī Austrālijas aborigēnu tēma un viņš sadarbojas ar aborigēnu mākslinieku Maiklu Nelsonu Džagamaru. 

Filmā būtiska ir saruna un arī pašam māksliniekam ir svarīgi sarunāties un stāstīt.

“Katra viņa glezna, katrs viņa darbs ir saruna un stāsts. Pirmā lieta, kas mani uzrunāja un nošokēja, bija daudzslāņainība, daudzie līmeņi un daudzās lietas, kas ir vienā darbā," bilst Antra Cilinska. "Bija sajūta, ka es ar šo cilvēku vispār nevaru runāt, jo es šos citātus neatpazīstu, man pietrūkst zināšanu. (..) Tas ir veids, kā viņš izstāsta sev tuvu stāstu.

Viņš ļoti atklājas filmā, Esmu par to priecīga un pateicīga. Man šķiet, ka viņš gribēja tādu sarunu, izstāstīt savu būtību. Tas ir veids, kā viņš meklē atbildes uz sev būtiskiem jautājumiem – un tie ir pamatjautājumi, kas es esmu, kur es piederu, kur ir mana vieta.

Viņš vienā brīdī saka: "Es esmu ceļotājs pa daudzām pasaulēm un meklēju savu vietu. Ko piedzīvoju, pārdzīvoju, mēģinu ielikt savos darbos"."

Antra Cilinska atklāj, ka filmas nosaukumu aizņēmusies no kādas Tillera gleznas, Elita Ansone papildina, ka pats Tillers to aizņēmies no Heidegera.

Antra Cilinska aicina savienot sajūtu, ko gūst no filmas, ar izstādes apmeklējumu. Imanta Tillera darbu izstāde LNMM skatāma vēl līdz 30. septembrim.