Latvijas laikmetīgajai mākslai veltītajā sērijā „Studijas bibliotēka” izdota grāmata par košo un ironiski savdabīgo mākslinieci Maiju Kurševu. Izdevniecība „Neputns” uzticējusi albuma veidošanu Tomasam Pārupam.  Par spilgtās, neparastās un jaunās Maijas Kurševas mākslu Tomass rakstījis: „Tā ir tieša, smagnēja un tajā pašā laikā – pateicoties mākslinieces humora izjūtai – viegla.”  Vai arī pats albuma veidošanas process bija neparasts?

„Studijas bibliotēkā” grāmata par Purvīša balvas nominanti Maiju Kurševu ir pirmā, ko uzrakstījis un sakārtojis Tomass Pārups. Bagātīgās ilustrācijas papildina Maijas Kurševas darba raksturojums un intervija ar mākslinieci. Izdevniecībā „Neputns” tā nenotiek bieži, ka pirmās grāmatas iznākšanas laikā tās autoram ir 17 gadu. Tomass Pārups pirms trim gadiem sāka sadarbību ar „Mākslai vajag telpu” un sadarbojoties arī ar portālu „Satori”, pieteicās intervēt māksliniekus. Maija Kurševa bija viena no māksliniecēm, kuru viņš intervēja.

„Ļoti izteikti vizuāli piesaistīja Maijas darbi. Man patika, kā Maija strādāja ar naratīviem, kā adaptēja saviem darbiem, piemēram, Daniila Harmsa īsstāstus, kas arī mani uzrunā. Mana interese par Maiju balstījās vienkāršā lietā -  mani uzrunā viņas darbi. Nav īsti izskaidrojams, kā tas notiek, kas un kāpēc. Visdrīzāk tas ir pateikts grāmatā,” stāsta Tomass Pārups.

Autors atklāj, ka grāmatā cenšas pastāstīt, kas ir Maija Kurševa, varbūt lauzt virspusējus priekšstatus, kādi izveidojušies par Maiju un viņas mākslu. Radīt adekvātu priekšstatu, nevis teoretizēt. Pētniecība, veidojot šo grāmatu, vairāk notikusi sarunājoties.

Latvijas laikmetīgajai mākslai veltītajā sērijā „Studijas bibliotēka” albumā par Maiju Kurševu iekļauti darbi sākot no 2005. gada līdz pašiem nesenākajiem – 2017. gadā radītiem. Ietilpīgs kopums – 12 gadi.

„Šo grāmatu uztveru, kā lielu dāvanu sev. Es to ļoti novērtēju. Sēdēju un atlasīju bildes. Braucu uz laukiem, kur man kūtsaugšā stāvēja skolas un akadēmijas darbi, fotogrāfijas. Paraudzīšanās pašai uz sevi retrospektīvi ir dīvaina. Ir daudz izdarīts. Esmu priecīga, ka šajā grāmatā ir daudz attēlu,” atklāj Maija Kurševa.

"Tas, ko esmu taisījusi līdz 2003. gadam un vispār, skatoties uz saviem darbiem, ko esmu agrāk taisījusi viss liekas superjēls, mācības. Tagad es neko tādu vairs nedaru. Ir krietni mainījušās tēmas un domāšanas veids. Tas normāli, neesmu komerciāli veiksmīga māksliniece, kas atradusi pārdošanas nišu un ražo mākslas darbus, kas patīk publikai,” stāsta Maija Kurševa. „Tas, ka iegrāmatota tā jēlā pagātne, ir vienkārši apbrīnojami.”

Mākslinieces Maijas Kurševas darbu pētnieks Tomass Pārups ir rīdzinieks. Mācīsies 11. klasē, brīvajā laikā lasa, apmeklē izstādes un domā, ko darīt pēc diviem gadiem. Savukārt mākslinieci Maiju Kurševu var sastapt galerijā "Low" Rīgā, Ģertrūdes ielā.