Latvijas muzeju kopizstāde “Latvijas gadsimts” tiks atklāta 2018. gada maijā.Tā būs aplūkojama trīs gadus, līdz pat 2021. gada maijam. Bet jau tagad darbojas mājas lapa latvijasgadsimts.lv.

Izstādes "Latvijas gadsimts" ekspozīcijai no Latvijas muzejiem jau atlasīti 1000 priekšmeti no vairāk nekā 6000 piedāvātajiem Latvijas muzeju eksponātiem. Šobrīd izstādes organizēšanas darba grupā iesaistās astoņi muzeji, bet sadarbība notiek ar kopskaitā 60 Latvijas muzejiem, kuri ir izstādes eksponātu iesniedzēji.

Kādu koptēlu tai iecerējuši Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā Irina Zeibārte, Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs Toms Ķikuts un viņu kolēģis no Okupācijas muzeja Dāvis Pumpuriņš.

Veidot šādu izstādi bijis kopīgs Latvijas muzeju lēmums jau 2015. gadā, ka muzeju nozarei vajadzētu parādīt kopīgo varējumu. tuvojoties simtgadei.

“Tas, kas redzams izstāžu zāles ir neliels daudzums no tā, ko muzeji sakrājuši. Kas ir pārējais? To varētu vienkop parādīt šādā izstādē svētku reizē,” norāda Irina Zeibārte.

Izstāde būs iedalīta vairākos posmos - Idejas aizstāvēšana, Neatkarības karš (1918-1920), Jauncelsmes ideāli, Demokrātiskā republika (1921-1934), Latviskā Latvija, Autoritārisma laiks (1934-1940), Aizliegtā valsts, Karš un okupācijas (1940-1945), Aizlauztā Latvija, Staļina laiks (1945-1953), Personīgā Latvija, Padomju laiks (1953-1985), Valstgriba, Latvijas neatkarības atjaunošana (1986-1991), Sarežģītā demokrātija un Atjaunotā Latvijas Republika (1991-2004).

“Izstāde veltīta simts gadiem un mazliet vairāk. Laika posms ir dažāds un varam uzdot dažādus jautājumus. Ja ir simtgade, centrālais jautājums ir par mūsu valsti. Skatoties vēsturē – mazākā daļa no šiem simts gadiem ir valstiskuma vēsture, bet mums ir arī citādas attiecības ar jēdzienu Latvija, ne tikai kā valsts. Latvija kā aizliegta valsts, Latvija kā kultūras mantojums, Latvija kā privātais un personiskais, un viss sākās ar Latviju kā poētisku ideālu. Katrā laika posmā varam uzdot jautājumu: Kas ir Latvija? Un iegūt ļoti interesantas atbildes Izstādes koncepcija, ka šos simts Latvijas gadus sadalām desmit posmos un katrā no tiek risinām jautājumu, kas ir Latvija," skaidro Toms Ķikuts.

“Esam centušies atkāpties no klasiskās politiskās vēstures – gada skaitļi, fakti,politiskie līderi. Esam centušies ienest ikdienu, cilvēku pieredzi, kas konkrētam cilvēkam ir Latvija konkrētā laika posmā. Lai to izdarītu, ir svarīgi arī dokumenti, arī fotogrāfijas un priekšmeti, ne vienmēr tie ir unikāli priekšmeti, tie varbūt arī tipveida priekšmeti,” norāda Dāvis Pumpuriņš. Piemēram, šāds tipveida priekšmets ir piespraudīte ar auseklīti Trešās atmodas laikā, bet tā var pastāstīt par laiku.

“Katrā sadaļa izvēlējušies parādīt ļoti konkrētus dzīves stāstus, kā laikmetu raksturojošas liecības, izvēloties ne populārākos un zināmos cilvēkus, vienkāršus un parastu cilvēkus, kas raksturo sava laika parādības un norises, kas veido pilnvērtīgu laikmeta ainu. Dzīvesstāsti rāda un rada personīgo stāstu,” atklāj Irina Zeibārte.