Pirms 120 gadiem Rīgā Etnogrāfiskā izstāde pirmo reizi vēstīja, kas ir latvieši. No 27. oktobra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā aplūkojama izstāde „Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde”. Bet Latvijas Radio kopā ar kultūras vēstures pētniekiem piedāvā savu skatījumu par nozīmīgāko 19. gadsimtā latviešu veidoto vēsturisko ekspozīciju. Šodien lūkojam, kā tika apzināti muzeja krājumā tie priekšmeti, kas bija aplūkojami 1896. gada izstādē.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā atrodas lielākā daļa līdz mūsdienām saglabāto 1896.gada izstādes priekšmetu. Muzejā pārlapojam inventāra grāmatas un muzeja speciālistes demonstrē dažādus priekšmetus, par kuriem droši zināms, ka tie bijuši eksponēti Latviešu etnogrāfiskajā izstādē 1896. gadā. Muzeja etnogrāfijas nodaļas vadītāja Sanita Stinkule atklāj, kā notikusi priekšmetu apzināšana, apģērbu un tekstila kolekcijas galvenā glabātāja Inita Heinola atzīst, ka muzeja darbinieki ar aizrautību apzinājuši priekšmetus un dažkārt tam bijušas vajadzīgas detektīva cienīgas iemaņas.

Liecības par Latviešu etnogrāfisko izstādi ierakstos un fotogrāfijās pieejamas arī sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, bet 30. oktobrī Kultūras Rondo skanēs reportāža no jaunās izstādes Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.

27. oktobrī Latvijas Nacionālajā Vēstures muzejā ne tikai atklās izstādi „Versija-latvieši:1896.gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde”, bet arī atvēršanas svētki grāmatai, kas sniedz ieskatu 1896. gada izstādē. Atklāšanas pasākumā Suitu sievu izpildījumā skanēs „Uzvedumi iz Latviešu tautas dzīves. Kāzu ierašas”.