Lauku sētas iedzīvotājus rītos modina gailis, savukārt daļa rīdzinieku par rīta putnu uzskata kaiju. Kāpēc šie putni ir iecienījuši pilsētu, kā tie te ir iedzīvojušies, stāsta ornitologs Ruslans Matrozis.

Par Rīgas pilsētas titulēto putnu varētu sacensties vairāki spārnaiņi: vēsturiski tas varētu būt gailis, tiesa ne īsts, bet metālā veidots, kas izsenis rotā vecpilsētas baznīcu torņus; baložus šajā kategorijā neliksim, jo šie putni šķiet ir teju visās pasaules pilsētās; arī vārnas un zvirbuļus var sastapt dažāda lieluma apdzīvotās vietās, bet kaijas gan varētu pretendēt uz nosaukumu - Rīgas putns. Lidonis, kurš pieminēts gan populāras dziesmās, gan arī ir traucēklis daļai rīdzinieku, kurus vasaras rītos modina kaiju balsis. Kāpēc kaijas ir izvēlējušās mūsu galvaspilsētu, stāsta Ruslans Matrozis.

Runājot par šiem putniem pareizi gan būtu teikt kaiju dzimtai piederīgie, jo tie ir tārtiņveidīgo kārtas dzimta, kurā ietilpst vairākas kaiju sugas: kajaki, sudrabkaijas, reņģu kaijas, polārkaijas, ķīri un vēl lērums dažādu nosaukuma kaiju.

Ideāla kaijveidīgo apskates vieta varētu būt Getliņu izgāztuve, jūras mala, vai arī pašā pilsētas centrā vietā starp Centrāltirgu un Rīgas Autoostu.

Lūkojot informāciju par kaijām, var lasīt, ka kaijas un vārnas labprāt izmanto brīvi pieejamas barotnes. Lielākoties tie ir neaizvērti atkritumu konteineri vai pārtikas atkritumi, ko cilvēki izber. Putni ķērc, kad pamana ienaidnieku vai atrod barību. Nebūs viegli pieejama ēdamā, samazināsies putnu skaits ap dzīvojamām mājām. Ja kaijas augušas uz jumta, tad tās skatīsies pēc tādas pašas vides un vietas savam miteklim nākotnē.