Niedru stabule ir instruments, kura izejmateriāls aug ikvienā mitrākā vietā un katra niedre jau potenciāli ir šāda stabule. Šo instrumentu nebija grūti pagatavot – ass nazis, mazliet iemaņu un no viena tāda niedres stobriņa var izgatavot spiedzi, kas dod vienu toni, iegriežot niedres sienā mēlīti. Taču, lai ar šo spiedzi varētu nospēlēt kaut ko vairāk, tad piemeklē lielāku niedres stobriņu, kurā ieliek spiedzi un iegriež 3 vai 4 skaņas caurumus.

Niedru stabule rada skaļu un dūcošu skaņu. Senāk šķiet gani ir mācējuši ar šādu vienkāršu instrumentu ganīt lopus. Ar stabuli gans norādīja lopiem, kurā virzienā tiem doties. Masīvāka šī instrumenta versija tiek saukta par ‘’ganu ragu’’. Tātad stabule ar mēlīti un galā pievieno govs ragu, lai tā skaņa labāk izplatītos un jaudīgāk skanētu.

Ganu ragu lejas Kurzemē un Vidzemē sauca arī par birbīni, kas nozīmē birbošu skaņu, kuru rada šie mēlīšu instrumenti.

Šovasar klajā nāca ilgi gaidīta grāmata - Latvijas Universitātes profesora, etnomuzikologa Valda Muktupāvela monogrāfija "Tautas mūzikas instrumenti Latvijā". Tas ir plašākais un izsmeļošākais līdz šim pieejamais pētījums par tradicionālajiem mūzikas instrumentiem Latvijā. Ar izpētīto autors turpmāk divu nedēļu garumā ik rītu padalīsies arī ar Latvijas Radio klausītājiem jaunajā rubrikā. Īsi pirms pulksten astoņiem dzirdēsiet visdažādākās seno tautas instrumentu skaņas Valda Muktupavela izpildījumā un autora stāstījumu par to, kad instrumenti Latvijā parādījušies, kādos gadījumos mūsu senči tos spēlējuši, kā instrumentus izgatavojuši.