"Viņu rokas ir viņu acis, un tauste faktiski ir vienīgais veids, kā redzēt lietas, izprast to būtību un tās sajust," tā par taktilajām grāmatām saka to veidotāji - Daugavpils biedrības „Punktu brālība”, Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Daugavpils filiālbibliotēkas un Daugavpils bērnu un jauniešu centra „Jaunība” pārstāvji. Pirmā šāda grāmata Daugavpilī tapa 2015. gadā un bija veltīta pilsētas jubilejai, savukārt tuvākajā laikā klajā nāks īpaša - neredzīgajiem bērniem veltīta dzejoļu grāmata „Kopā ir jautrāk", un jau šobrīd top skices nākamajai taktilajai grāmatai, kas būs veltīta Latvijas simtgadei.

Lai ar pirkstiem sataustīt, sajust un vizuāli iedomāties, kā tas izskatās realitātē, tādai jābūt taktīlajai grāmatai, stāsta grāmatas idejas autore - Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Daugavpils filiālbibliotēkas bibliotekāre Jana Šlapaka un idejas īstenotāja - Daugavpils bērnu un jauniešu centra „Jaunība" vadītāja Aina Jansone. Kopdarbā šobrīd beigu stadijā ir taktilā dzejoļu grāmata bērniem „Kopā ir jautrāk".

"Tā ir kartona A4 lapa, kura ir apkārt aplikta ar sinteponu, lai būtu mīkstāka un patīkamāka bērnu taustei un apkārt ir auduma kabatiņa. Būtībā grāmata ir no auduma, uz kuras ir ilustrācijas, kuras veidotas no auduma un no dažādiem citiem materiāliem, piemēram, filca, pērlītēm, aukliņām."

Tā ir sava veida taustes grāmata, ko lasīt ar pirkstiem, jo katra lapa ir stāsts, kas sajūtams faktūrā.

"Katra lapa ir viens dzejolis, ar savu zīmējumu, ar savu veidojumu. Grāmatas atvēruma kreisajā pusē ir dzejolītis gan palielinātajā drukā, gan braila rakstā un labajā lapā ir attēls. Tad var lasīt un pētīt. Lai neredzīgs vai vājredzīgs bērns varētu rast priekšstatu, iepazīt pasauli, ilustrācijas tiek veidotas apjomīgas par to kā, piemēram, dabā izskatās lapsa vai varavīksne."

Pirmā šāda taktilā grāmata Daugavpilī klajā nāca pirms diviem gadiem, pēc tās ar pašvaldības atbalstu, seko turpinājums, stāsta Jana Šlapaka un Aina Jansone, jo šādas grāmatas ir ļoti nepieciešamas.

"Ideja radās nepieciešamības dēļ, jo šobrīd mūsu Neredzīgo bibliotēkas Daugavpils filiālbibliotēkā ir tikai viena šāda taktilā grāmata. Tā ir veltīta Daugavpilij, un tur ir daudzi pilsētas apskates objekti, simboli. Kā teica viens no mūsu lasītājiem, viņš nekad nav redzējis un nespēj iepazīt tos objektus, kā, piemēram, Daugavpils teātri vai Skrošu rūpnīcu, bet ar šo taustes grāmatu viņš var vismaz aptuveni iepazīt šos objektus, kurus pazīst daudzviet pasaulē."

Šobrīd tiek izstrādās skices jau trešajai taktilajai grāmatai Daugavpilī, tā būs veltīta Latvijas simtsgadei, stāsta skiču autore Jana Šlapaka.

"Te ir Latvijas ģerbonis, karogs, Latvijas nacionālais koks - liepa un ozols, putns - cielava, Latvijas pīpene."

Bet bērniem veltītā taktilā dzejoļu grāmata jau gatavojas saviem iznākšanas svētkiem, kas notiks jau 14. februārī.