Scenāriju, ka nav valsts atbalsta naudas līdzdalībai starptautiskā zinātniskā projektā, Organiskās sintēzes institūts neizskata, raidījumā Pēcpusdiena atzīst Organiskās sintēzes institūta direktors Osvalds Pugovičs. Šobrīd noris pārrunas ar Izglītības un zinātnes ministriju, lai iegūtu nepieciešamos līdzekļus.

Ja tomēr līdzekļus neizdotos atrast, galvenais zaudējums būtu reputācija, jo negatīvā informācija izplatītos strauji un citreiz institūtu neaicinātu iesaistīties starptautiskos projektos.

Organiskās sintēzes institūta zinātnieku izstrādāts projekts - ķīmiskā savienojuma formula jaunām antibiotikām pret baktērijām, kuru dēļ ik gadu Eiropā mirst vairāki desmiti tūkstoši cilvēku, ir apdraudēts. Projekts nav saņēmis nepieciešamo valsts līdzfinansējumu, kas ir kā nosacījums, lai institūts varētu saņemt Eiropas fondu naudu. Līdz šim institūts finansējumu projektam, kurā uzvarējis jau pirms diviem gadiem, nav saņēmis, tādēļ bažījas, ka no vērienīgā projekta nāksies atteikties.

Pugovičs skaidro, ka līdzīgos projektos institūts piedalījies un prakse, ka ir jābūt nacionālās valsts līdzmaksājumam, nav nekas jauns. Vienmēr arī nauda bijusi. Atšķirīgais šoreiz - projekts ir lielāks un līdz ar to arī Latvijas līdzmaksājuma daļa ir krietnāka - nedaudz vairāk nekā divi miljoni eiro. Līdzšinējās pārrunas ar IZM liecina, ka nauda varētu būt vasarā.

Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa atzīst, ka situācija ir apzināta un ir panākta vienošanās arī ar Finanšu ministriju, kādā veidā šādi lieli projekti tiks finansēti. Tam izstrādāti atsevišķi Ministru kabineta noteikumi. Tikko tie būs apstiprināti, arī Organiskās sintēzes institūts saņems līdzekļus.

Rīgas Tehniskās Universitātes Zinātņu prorektors Tālis Juhna vērtē Latvijas iespēju piedalīties dažādos starptautiskos projektos.