Saeima šodien galīgajā lasījumā lēma par grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas paredz privātpersonu maksātnespējas procesa reformu.

Likuma izmaiņas, kas tapa ļoti ilgu laiku, vērstas uz maksātnespējas procesa atvieglošanu, piemēram, samazinot līdz 5000 eiro limitu, no kura cilvēks var iesniegt maksātnespēju. Tas nozīmē, ka maksātnespēju varētu iesniegt ne tikai tie, kas nespēj apmaksāt hipotekāro kredītu, bet arī tie, kas saņēmušies neapdomīgi ātros kredītus vai nespēj tikt galā ar automašīnas līzingu.

Pieņemot grozījumus otrajā lasījumā, Saeima jau atbalstīja “nolikto atslēgu principu” – tas nozīmē, ka atdodot atslēgas, atsakoties no mājokļa, par ko ņemts hipotekārais kredīts, cilvēkam nav saistību pret banku pat tad, ja summa ir lielāka, nekā tā, par kuru mājokli šobrīd var realizēt tirgū. Tas gan attiektos uz jaunajiem kredītiem, tie, kas būtu paņemti no 2015. gada 1. janvāra. Deputāti šodien ir mēģinājuši atcelt “nolikto atslēgu principu", tomēr atbalstu guvis tieslietu ministra Gaida Bērziņa priekšlikums, ka tas attiecas uz vienīgo mājokli.

Taču pastāv liela varbūtība, ka pieņemtie grozījumi nestāsies spēkā, jo gan Komercbanku asociācija, gan Sertificēto Maksātnespējas administratoru asociācija ir paziņojusi, ka lūgs Valsts prezidentu šos grozījumus neizsludināt.

Latvijas Kredītņēmēju apvienības valdes loceklis Aivars Rudi atzīst, ka likuma izmaiņas vērtē divējādi, nedaudz apbēdinot lēmums par salīdzinoši gariem termiņiem saistību dzēšanas procedūrās. Bet “nolikto atslēgu principu” ir vairāk jautājums par nākotni, kas nebūtu iekļaujams Maksātnespējas likumā. Pozitīvais būs sasniegts, ja šīs izmaiņas ieviesīs, vērtējot aizdevēja un aizņēmēja atbildību.

Komercbanku asociācijas pārstāve Baiba Melnace norāda, ka banka aizdod kredītņēmējam noguldītāja naudu, par kuras saglabāšanu ir atbildīga. Bet visi, kas vēlas šis atteikties no kredītsaistībām, viņi runā par saistību nepildīšanu pret citiem cilvēkiem. Tāds ir arī "nolikto atslēgu princips". Tas uztrauc, jo iecenojot risku, ka cilvēki nevēlēsies savas saistības pildīt, bankām nāksies piedāvāt neizdevīgākus nosacījumus hipotekāriem kredītiem ģimenēm mājokļa iegādei. Atsevišķas bankasp at runā par 40 procentu lielu pirmo iemaksu.