Cilvēka ausis ir sarežģīts maņu orgāns un spēja saklausīt ir vērtīgā dāvana, kas jāprot saudzēt. Kādas ir mūsu dzirdes īpatnības un kā mūsu dzirdi ietekmē ēkas, kurās aizvadām savu ikdienu? Svarīga celtniecības sastāvdaļa ir ne tikai ēku pamatu pareiza nostiprināšana un drošas ēkas konstrukcijas izstrāde – arī būvakustika ir lieta, par ko jādomā. Kā mēra troksni un kā veiksmīga vai neveiksmīga telpas uzbūve un iekārtošana ietekmē to, kā dzirdam un emocionāli uztveram vēstījumu? Par akustiku un dzirdi raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta būvakustiķis, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijas docētājs Arturs Pērkons.

Palīglīdzekļi pasaules saklausīšanai

Tehnoloģijām attīstoties, sendienu klausāmais radziņš ir evolucionējis līdz digitājiem dzirdes aparātiem, implantiem un dažādām audio ierīcēm, kas palīdz sazināties cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Audiocilpas, FM sistēmas, implanti, - tā ir daļa no dzirdes aparātiem, kas mūsdienās ir pieejami cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Kā darbojas tās vai citas dzirdes ierīces? Par kohleāro implantu stāsta tā lietotāja Patrīcija Jansone, bet ar dažādiem dzirdes aparātiem iepazīstina ārstniecības iestādes „Dzirdes sistēmas” konsultante audio logopēde Anna Silantjeva.

Mūzikas atskaņošanai domātās austiņas lielākas labsajūtas radīšanai

Mūzika neapšaubāmi ir viena no dzīves baudām, taču ir cilvēki, kuri mūzikas atskaņošanai domātās austiņas ir nolēmuši izmantot vēl lielākas labsajūtas radīšanai. Austiņas, kas stimulēs dopamīna izdalīšanos mūsu smadzenēs un liks mums justies kā septītajās debesīs, šādu produktu radījusi Floridā bāzēta tehnoloģiju kompānija „Nervana” un savu produktu tirgū grasās laist jau martā. Šīs austiņas atskaņos arī mūziku kā ierasts, taču vienlaikus ar integrētu ierīci raidīs caur auss kanāliem uz smadzenēs elektriskus signālus, lai stimulētu klejotājnervu. Tas no galvas smadzenēm sniedzas līdz pat vēdera dobumam un ir atbildīgs par dopamīna izdalīšos - tā ir viela, kas palīdz kontrolēt smadzeņu labsajūtas un atalgojuma centrus. Kompānija gan nav sniegusi nekādu informāciju par zinātnisko izpēti šīs ierīces radīšanā, un līdz ar to neviens īsti nezina, vai maģiskās austiņas patiešām liks mums justies labāk. Ja tas strādās, tad tā būs teju vai legāla narkotika - uzņēmums jau savlaicīgi ir brīdinājis, ka vienlaikus vadīt automašīnu un lietot šīs austiņas nebūšot droši. Ir pat oficiāls ieteikums nevadīt automašīnu 30 minūtes pēc šo austiņu lietošanas.

Lai arī zinātnisko pētījumu par šīs ierīces efektivitāti vēl nav, vismaz daži žurnālisti to  jau ir izmēģinājuši un atzinuši, ka austiņas lietojot tikai piecas minūtes sajutušies neierasti laimīgi pat veselu stundu pēc to noņemšanas.

Svarīgi piebilst, ka austiņas ne tikai smadzeņu centriem sūta noteiktus elektriskos signālus, bet analizē mūziku, ko klausāmies un pieskaņo signālu sūtīšanu noteiktajam ritmam. 

Kukaiņu pētniecība dzirdes palīglīdzekļu izstrādei

Tikmēr zinātniski pētījumi ir notikuši Glāsgovā, Stratklaidas universitātē ir apstiprināta sen zināma patiesība - risinājumi cilvēka problēmām jāmeklē dabā. Par iedvesmas avotu labākiem dzirdes palīglīdzekļiem ir kalpojuši kukaiņi. Mikrofons, kas var palīdzēt noteikt skaņas avotu un likvidēt fona trokšņus ir jauns risinājums dzirdes problēmu risināšanai un ideja par to radusies, pētot kukaiņu ausis.

Izrādās, zinātnieki smeļas ideju no kukaiņiem šajā ziņā jau kopš 90. gadiem, šajā laikā daudzi pētījumi veikti, lai labāk saprastu kukaiņu dzirdes īpatnības. Zinātnieki ir sapratuši, ka nav jāmēģina atveidot kukaiņu dzirdes orgāns, bet gan pamatprincipi, kā tas darbojas.