Ceturtdiena, 2024. gada 20. jūnijs

Vārda diena: Rasa, Rasma, Maira

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

05:58

Latvijas himna

06:00

Nakts ziņas

06:04

Laika ziņas

06:05

Vai tas ir normāli?

06:59

Mūzika

07:00

Ziņas

07:06

Labrīt

Atskats vakardienā.
*
Etiopijas imperators rass Tafari Makonnens jeb Haile Selasije bija viena no spilgtākajām figūrām 20. gs. Āfrikas vēsturē. Viņa 44 gadus ilgais valdīšanas periods sākās 1930. gada 2. Aprīlī.

Vada:

Daira Zīle

07:30

Ziņas

07:33

Sporta ziņas

07:38

Labrīt

Sava iela ir Andrejam Upītim, kuram nav nekādas saistības ar Valmieru, bet savas ielas nav Pāvilam Rozītim, romāna „Valmieras puikas autoram, vai re˛isoram Oļģertam Kroderam. Šis ir tikai viens no aspektiem, kuru tagad vērtē Valmieras novadā izveidotā darba grupa, tās mērķis apzināt ielu nosaukumus, kas vēl saglabājušies saistībā ar padomju laiku.
*
Saprotami runāt par sarežģīto, bet interesanto zinātnē – ar šādu mērķi Anatomijas muzejs šodien uzsāk Atvērtās zinātnes mēnesi, kas muzejā notiks pirmo reizi. Mēnesis būs veltīts ilūziju tēmai, kas ir ļoti aizraujoša, bet Latvijā vēl maz popularizēta joma. Visa mēneša garumā muzejā notiks lekcijas un darbnīcas, kas iepazīstinās ar ilūziju būtību, daudzveidību un saikni ar zinātni. Bet Atvērtās zinātnes mēnesis sāksies šodien ar ilūziju izstādes atklāšanu, kam sekos lekcija Ilūzijas un prāta paradoksi un buto dejas performance.

Vada:

Daira Zīle

08:00

Ziņas

08:06

Labrīt

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome atklājusi vienotu medijpratības platformu. Tā būs ilgtspējīga vietne, kas kalpos par zināšanu krātuvi un informācijas datubāzi. Medijpratības projekti Latvijā bijuši daudz, taču joprojām ir daļa sabiedrības, kas par medijpratību neko nezina. Īpaši svarīgas šīs prasmes un zināšanas ir Latgales iedzīvotājiem, kuri saskaras ar Krievijas propagandu.

Vada:

Daira Zīle

08:30

Ziņas

08:33

Sporta ziņas

08:38

Labrīt

Lielais Augšdaugavas musturdeķis beidzot tiks nostiepts no viena Daugavas krasta līdz otram, par to šodien, kad Daugavas krasti vēl ir plaši palu ūdeņu pārņemti, droši saka Naujenes Novadpētniecības muzejs. 2011. gadā šis muzejs uzsāka Lielā Augšdaugavas musturdeķa veidošanu ar mērķi izveidot lielāko musturdeķi Latvijā, kuru varētu nostiept pāri Daugavai, iesaistot šī deķa veidošanā pēc iespējas vairāk dalībnieku un iekļūstot Ginesa rekordu grāmatā. Šobrīd 1,6 metrus platā musturdeķa garums jau ir vairāk nekā 500 metri jeb puskilometrs un tā darināšanā iesaistījušies vairāk nekā 5000 cilvēku no visas Latvijas un ārvalstīm.
*
Izdangāts un drūpošs. Tāds pašā Rīgas centrā ir gājēju ceļš Bastejkalnā. Pilsētas aktīvisti uzsver, ka tas nav pieņemami un mudina pašvaldību problēmu novērst. Kāpēc iecienītā tūristu vietā ietves joprojām nav labotas un vai dome to plāno darīt?

Vada:

Daira Zīle

09:00

Ziņas

09:05

Svētrīts

Svētrīts Pūpolu svētdienā. Studijā bīskaps emeritus Pāvils Brūvers

Vada:

Inta Zēgnere

Lasīt vairāk

09:30

Vietu lietas Latvijā

Viesītes vēsture: privātā bibliotēka, zirgu nagu vīle un elektrības pirmsākumi pilsētā

Viesītes muzeja krājumā lūkojam veterinārārsta Artūra Grieķera darba instrumentus, elektromontiera un brīvprātīgā ugunsdzēsēja Jāņa Reguta grāmatas un izzinām, kā pilsētā ievilka elektrību 20. gadsimta 20. gados.

 

 

Vada:

Zane Lāce-Baltalksne

Lasīt vairāk

09:54

Mūzika

10:00

Ziņas

10:05

Lasām un pļāpājam

Kad par cūcīgu ēšanu slavē? Spriežam kopā ar Gustavu

Vai lasot grāmatas jābūt atjautīgam? To spriežam kopā ar Gustavu. Uzzināsim arī, kad par cūcīgu ēšanu slavē. Lasīsim Ķēstuta Kasparaviča "Īsos stāstiņos par dzīvniekiem" un Vitālijas Maksvītes "Beti un lidojošo dzimšanas dienas dāvanu".

Vada:

Lauris Gundars
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

10:25

Radioteātris bērniem

Aktrisei Verai Singajevskai - 100! Kārlis Skalbe. Pasaka par vērdiņu

Šogad atceramies un godinām simtgadē aktrisi un režisori, daudzu Radioteātra iestudējumu balsi - Veru Singajevsku. Kārļa Skalbes "Pasaka par vērdiņu" Stāsta Vera Singajevska un Gundars Āboliņš. 1993. gada ieraksts.

Lasīt vairāk

11:00

Ziņas

11:05

Augstāk par zemi

Memoriālo muzeju apvienība aicina iepazīt rakstnieku muzikālo gaumi

Kādu mūziku klausījusies Aspazija, Rūdolfs Blaumanis vai Ojārs Vācietis? Memoriālo muzeju apvienības mājas lapā tagad sadaļā “Personības” ir jauna tēma „Personības klausās”, kas aicina izzināt un iepazīt rakstnieku muzikālo gaumi.

Vada:

Anda Buševica

Lasīt vairāk

11:35

Radio mazā lasītava

"Lasāmvietas" Rīgā 20. gs. sākumā un šodien. Sākam ar Latvijas Radio

Bibliotēka šokolādes fabrikā, lasāmzāle kinoteātrī, Grāmatrūpniecības arodu nams, kas kļuva par slavenajiem Poligrāfiķiem, Helmāra Rudzīša izdevniecība „Grāmatu Draugs” un citas „Lasāmvietas”. Mēs esam gatavi ierakstīt 21. gadsimta sākuma Rīgas mums svarīgākās „Lasāmvietas”. Sākam ar Latvijas Radio.

Vada:

Ingvilda Strautmane
Gundars Āboliņš
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

Dienas pārraides

12:00

Ziņas

Svētdiena, 2. aprīlis pl. 12:00

 

Krievijas ziemas ofensīva nav sasniegusi Kremļa mērķi- uzskata ASV Kara studiju institūtā
Somijā notiek parlamenta vēlēšanas
Latvijā rīt stāsies spēkā vēsturisks tiesas spriedums par lielo ķīru olu iznīcināšanu

 

Lasīt vairāk

12:14

Laika ziņas

12:15

Dzīves ritmi mūzikā

Grupai "Autobuss debesīs" - 25. Atskats grupas vēsturē

Tas nekas, ka Marta Kristiāna Kalniņa vārds pēdējā laikā parādās vien saistībā ar muzikālās apvienības „Raxtu raxti” jubilejas turneju. Joprojām viena no mūsdienās pazīstamākajām tieši latviskās mūzikas grupām ir „Autobuss debesīs”, par kuras izveidošanu atbildīgs tieši Marts Kristiāns.

Vada:

Ansis Pavasaris

Lasīt vairāk

13:00

Ziņas

13:05

Piespēle

Hokeja izlase sāk gatavoties pasaules čempionātam. Stāsta treneris Harijs Vītoliņš III

Apspriežan Latvijas hokeja izlases aktualitātes - neoficiālie treniņi jau sākušies, spēlētāji ierodas un pamazām sāk gatavoties pasaules čempionātam Rīgā. Jau pirmdien, 3.aprīlī, sākas oficiālā treniņnometne. Tieši tāpēc studijā ciemojas valstsvienības galvenais treneris Harijs Vītoliņš III.

Vada:

Mārtiņš Kļavenieks
Māris Bergs
Reinis Grundspeņķis

Lasīt vairāk

14:00

Ziņas

14:05

Lieliskais piecinieks

Lieliskais piecinieks. 2. aprīļa spēle

Spēlē piedalās Andris Spricis, Matīss Sunda, Pēteris Valners un Mārtiņš Tolks.
 

Vada:

Ivo Krumholcs

Lasīt vairāk

14:45

Mūzika

15:00

Ziņas

15:05

Globālais latvietis. 21. gadsimts

Īstenos vairākus projektus diasporas saiknes stiprināšanai ar Latviju

Lai veicinātu diasporas pilsonisko līdzdalību un stiprinātu ārpus Latvijas dzīvojošo saikni ar tēvzemi, šogad sabiedrības integrācijas fonds atbalstīs 14 projektus. Pēc kādiem kritērijiem izvēlēti uzvarētāji, kurš, kur un kā īstenos šos projektus, bet kuri projekti palikuši "aiz borta"?

Vada:

Agnese Drunka
Santa Lauga

Lasīt vairāk

15:58

Sociālais paziņojums

16:00

Ziņas

16:05

Šīs dienas acīm

Norises 1918. gada pirmajā pusē Latvijā, tuvinot neatkarīgas valsts pasludināšanu

Atgriežamies 1918. gada pirmajā pusē, kad apmēram pusgads šķīra latviešu nāciju no sava neatkarīgā valstiskuma pasludināšanas. Tobrīd gan varēja šķist, ka šis mērķis ir tāls dažādu ārēju spēku un arī tautas iekšējo noskaņojumu apdraudēts. Latviešu nācijas pašnoteikšanās tiesības 1917. gada decembra sākumā bija deklarējusi Latviešu Pagaidu nacionālā padome, sanākot savā pirmajā sesijā Valkā. Tobrīd gan šī latviešu politiskā pārstāvniecība joprojām runāja par Latvijas autonomiju. 

Vada:

Eduards Liniņš

Lasīt vairāk

16:34

Grāmatai pa pēdam. Latviešu grāmatai 500

Latviešu laicīgās rakstītās dzejas sākums: Ķikuļa Jēkaba devums

Ķikuļa Jēkabs – latviešu pirmais dzejas autors, spēcīga, pievilcīga personība; iesaistījies Vidzemes zemnieku nemieros un zemnieku sūdzībām pievienojis dzejas formā rakstītas dziesmas.

Vada:

Laima Slava
Santa Lauga

Lasīt vairāk

17:00

Ziņas

17:05

Ielūdz Radioteātris

Klāra Klukste. Olvenas Bouinas stāsti. 1. daļa

"Klāra Klukste". Olvenas Bouinas stāstu dramatizējums. 1. daļa. Dramatizējuma autore un režisore Vera Singajevska. Komponiste Elga Īgenberga. Skaņu režisors Ventis Sēlis. 1990. gada ieraksts.

Lasīt vairāk

17:52

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Ziņas

Svētdiena, 2. aprīlis pl. 18:00

 

*
Augšdaugavas novadā ūdens līmenis turpina kāpt, applūduši vairāki ceļu posmi, sāk applūst vasarnīcu kooperatīvs
*
Rēzeknē nodibināta jauna politiskā partija
*
Polijā tūkstošiem cilvēku demonstrācijā aizstāv Jāņa Pāvila II reputāciju
*
Baško tālmetiens priekšpēdējā sekundē atnes "TTT Rīga" basketbolistēm Baltijas līgas čempiontitulu
*

 

Lasīt vairāk

18:14

Laika ziņas

18:15

Piespēle

18:54

Mūzika

19:00

Ziņas

19:05

Monopols

Gleznotāja un sociālā darbiniece Ēstere Zemīte

Gleznotāja Ēstere Zemīte strādā bērnu aprūpes centrā, kas atrodas Rīgā Kapseļu ielā. Vēl tad, kad Ēstere nebija precējusies, viņa zināja, ka pienāks diena, kad ģimenē tiks uzņemts kāds bērns, kurš kaut kādu apstākļu dēļ bijis šķirts no saviem vecākiem. Tagad viņa audzina savu dēlu un dēlu, kurš ģimenē ienāca piecu mēnešu vecumā. Pirms septiņiem gadiem Ēstere kļuva par aizbildni arī jaunietim no Gambijas, kurš nu jau sasniedzis pilngadību.

Vada:

Arita Grīnberga
Ieva Tīmane

Lasīt vairāk

20:00

Ziņas

20:05

Zināmais nezināmajā

Elektromagnētiskais lauks, starojums un tā radītais piesārņojums

Ik dienas mums apkārt ir lērums elektronisku iekārtu. Vai tās visas rada ievērojamu starojumu un kā tas ietekmē mūsu veselību? Pēc klausītāju lūguma, skaidrosim, kā veidojas elektromagnētiskais lauks un kāda ir mūsu dzīve līdzās šīm ierīcēm.

Vada:

Sandra Kropa
Paula Gulbinska

Lasīt vairāk

20:45

Labu nakti

Kā vilks ciemos gāja. Pasaku stāsta Harijs Misiņš

21:00

Ziņas vieglajā valodā

Dažādi rituāli,darbību atkārtošana un pārbaudīšana - vai patiesi neesmu atstājis vaļā ūdens krānu un patiesi izslēdzu gludekli? Un tā daudzas reizes...Ko īsti nozīmē obsesīvi - kompulsīvi traucējumi, kā tie rodas un kā palīdzēt cilvēkiem, kuriem šādi traucējumi būtiski pazemina dzīves kvalitāti?

Viesos:

Utināns Artūrs
ārsts-psihiatrs, psihoterapeits

21:05

Vai tas ir normāli?

Kā rodas obsesīvi kompulsīvi traucējumi?

Dažādi rituāli, darbību atkārtošana un pārbaudīšana... Ko īsti nozīmē obsesīvi kompulsīvi traucējumi, kā tie rodas un kā palīdzēt cilvēkiem, kuriem šādi traucējumi būtiski pazemina dzīves kvalitāti?

Vada:

Kristiāna Lapiņa

Lasīt vairāk

22:05

Pāri mums pašiem

Lieldienu notikumu vēsturiskais konteksts

Satiekamies Palmu svētdienā un pavisam drīz jau būs Klusās nedēļas notikumi, tāpēc raidījumā pakavēsimies pie šo notikumu vēsturiskā konteksta. Raidījuma viesis Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesors Bībeles teoloģijas doktors priesteris Jānis Priede.

Vada:

Inta Zēgnere

Lasīt vairāk

23:00

Ziņas

23:04

Laika ziņas

23:05

Dzīves ritmi mūzikā

Grupai "Autobuss debesīs" - 25. Atskats grupas vēsturē

Tas nekas, ka Marta Kristiāna Kalniņa vārds pēdējā laikā parādās vien saistībā ar muzikālās apvienības „Raxtu raxti” jubilejas turneju. Joprojām viena no mūsdienās pazīstamākajām tieši latviskās mūzikas grupām ir „Autobuss debesīs”, par kuras izveidošanu atbildīgs tieši Marts Kristiāns.

Vada:

Ansis Pavasaris

Lasīt vairāk

23:49

Mūzika

Nakts pārraides

00:59

Mūzika

01:58

Mūzika

02:58

Mūzika

00:00

Nakts ziņas

00:04

Laika ziņas

00:05

Nakts programmas pieteikums

00:05

Augstāk par zemi

Memoriālo muzeju apvienība aicina iepazīt rakstnieku muzikālo gaumi

Kādu mūziku klausījusies Aspazija, Rūdolfs Blaumanis vai Ojārs Vācietis? Memoriālo muzeju apvienības mājas lapā tagad sadaļā “Personības” ir jauna tēma „Personības klausās”, kas aicina izzināt un iepazīt rakstnieku muzikālo gaumi.

Vada:

Anda Buševica

Lasīt vairāk

00:35

Radio mazā lasītava

"Lasāmvietas" Rīgā 20. gs. sākumā un šodien. Sākam ar Latvijas Radio

Bibliotēka šokolādes fabrikā, lasāmzāle kinoteātrī, Grāmatrūpniecības arodu nams, kas kļuva par slavenajiem Poligrāfiķiem, Helmāra Rudzīša izdevniecība „Grāmatu Draugs” un citas „Lasāmvietas”. Mēs esam gatavi ierakstīt 21. gadsimta sākuma Rīgas mums svarīgākās „Lasāmvietas”. Sākam ar Latvijas Radio.

Vada:

Ingvilda Strautmane
Gundars Āboliņš
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

01:00

Nakts ziņas

01:04

Laika ziņas

01:05

Lieliskais piecinieks

01:45

Mūzika

02:00

Nakts ziņas

02:04

Laika ziņas

02:05

Monopols

Gleznotāja un sociālā darbiniece Ēstere Zemīte

Gleznotāja Ēstere Zemīte strādā bērnu aprūpes centrā, kas atrodas Rīgā Kapseļu ielā. Vēl tad, kad Ēstere nebija precējusies, viņa zināja, ka pienāks diena, kad ģimenē tiks uzņemts kāds bērns, kurš kaut kādu apstākļu dēļ bijis šķirts no saviem vecākiem. Tagad viņa audzina savu dēlu un dēlu, kurš ģimenē ienāca piecu mēnešu vecumā. Pirms septiņiem gadiem Ēstere kļuva par aizbildni arī jaunietim no Gambijas, kurš nu jau sasniedzis pilngadību.

Vada:

Arita Grīnberga
Ieva Tīmane

Lasīt vairāk

03:00

Nakts ziņas

03:04

Laika ziņas

03:05

Mūzika

04:00

Nakts ziņas

04:04

Laika ziņas

04:05

Džeza klubs

05:00

Nakts ziņas

05:04

Laika ziņas

05:05

Lasām un pļāpājam

Kad par cūcīgu ēšanu slavē? Spriežam kopā ar Gustavu

Vai lasot grāmatas jābūt atjautīgam? To spriežam kopā ar Gustavu. Uzzināsim arī, kad par cūcīgu ēšanu slavē. Lasīsim Ķēstuta Kasparaviča "Īsos stāstiņos par dzīvniekiem" un Vitālijas Maksvītes "Beti un lidojošo dzimšanas dienas dāvanu".

Vada:

Lauris Gundars
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

05:25

Mūzika