Svētdiena, 2023. gada 10. decembris

Vārda diena: Judīte, Guna

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

05:58

Latvijas himna

06:00

Nakts ziņas

06:04

Laika ziņas

06:05

Vai tas ir normāli?

06:59

Mūzika

07:00

Ziņas

07:06

Labrīt

Atskats vakardienā.
*
Populāru klišeju līmenī viņu atceras kā „d˛entlmeni ar lietussargu, pagājušā gadsimta Eiropas vēstures kontekstā – kā aplamās Hitlera nomierināšanas politikas apoloģētu. Britu konservatīvajam politiķim Nevilam Čemberlenam bija lemts kļūt par Lielbritānijas premjerministru laikā, kad Eiropa atkal sāka slīdēt pretim kara bezdibenim – 1937. gada 28. maijā.

Vada:

Daira Zīle

07:30

Ziņas

07:33

Sporta ziņas

07:38

Labrīt

Kādreiz skolotāji raizējās, ka bērnu vietā mājasdarbus pilda vecāki. Tagad gan pamatskolā, gan vidusskolā arvien biežāk skolēni iesniedz skolotājiem un par saviem uzdod mākslīgā intelekta rīku „sacerējumus – domrakstus, esejas, recenzijas un tamlīdzīgus rakstu darbus. Ja teksts ir latviski, skolotājs to var samērā viegli atšifrēt, jo teikumu uzbūve visbiežāk ir neveikla un leksika – bērnam netipiska. Grūtāk mākslīgā intelekta radīta teksta pazīmes pamanīt angļu valodā. Šī parādība ir jauna, taču vērojams, ka tā vēršas plašumā, tāpēc skolotājiem nāksies pārskatīt gan vērtēšanas paņēmienus, gan mācību metodes. Tā kā mākslīgais intelekts var noderēt kā palīgrīks, par tā aizliegšanu skolās gan nav runas.
*
Starptautiski atzītā, Latvijā dzimusī fotogrāfe Diāna Tamane sistemātiski un oriģināli dokumentē savu ģimeni - māti, tēvu, vecmāmiņu un vecvecmāmiņu: no tapetēm istabās līdz radinieku ādas fotogrāfijām, asinsspiediena mērījumu pierakstiem. Bet jaunajā izstādē, kas līdz 23.jūlijam skatāma Latvijas Fotogrāfijas muzejā, siltumnīcās uzņemtos attēlos starp augiem stāv viņas mazā māsa.

Vada:

Daira Zīle

08:00

Ziņas

08:06

Labrīt

Latvijas hokejisti pasaules čempionātā cīnīsies par bronzu

Latvijas vīriešu hokeja izlase šodien, 28. maijā, Tamperē savu vēsturiski veiksmīgāko čempionātu noslēgs ar maču par bronzas medaļām, pretī stājoties ASV valstsvienībai. Bronzas spēle sāksies plkst. 15.20.

Vada:

Mārtiņš Kļavenieks
Māris Bergs

Lasīt vairāk

08:30

Ziņas

08:33

Sporta ziņas

08:38

Labrīt

Bioloģiskā piemājas saimniecība Vecme˛iņi Augšdaugavas novada Kalupē ir uzsākusi sublimēto augļu, ogu un dārzeņu gatavošanu. Tā ir īpaša tehnoloģija, kad speciālā iekārtā produkti tiek sasaldēti un tad 36 stundu garumā kaltēti, rezultātā, zaudējot 90 procentus no sava svara. Inovatīvs un veselīgs produkts, ko var glabāt ilgi, ir šīs Kalupes saimniecības jaunā darbības niša, kas Latvijā un jo īpaši Latgalē, vēl ir maz apgūta.
*
Katru svētdienas Labrītu, līdz par Dziesmu un deju svētkiem, šajā laikā atskaņojam audio dienasgrāmatu. kurā regulāri stāstīsim kā svētkiem gatavojas Pāvilostas vidējās paaudzes deju kolektīvs "Mārsils" Zanes Kalniņas vadībā. Dejotāji apgalvo, ka visus viņus apvieno ne tikai dejot prieks, bet arī spītība, jo par spīti pandēmijai, kolektīva sastāva izmaiņām un citām grūtībām, dejotāji ir gatavi svētkiem.

Vada:

Daira Zīle

09:00

Ziņas

09:05

Svētrīts

Svētrīts. Vasarsvētku rītā studijā arhibīskaps Jānis Vanags

Vada:

Inta Zēgnere

Lasīt vairāk

09:30

Vietu lietas Latvijā

Stāsti par rokrakstiem "Kalāčos": Eduarda un Kārļa Veidenbaumu pieraksti

Eduarda Veidenbauma dzejoļu noraksti, dzejnieka dienasgrāmata un brāļa Kārļa dokumentētā saimniecības dzīve. To visu lūkojam dzejnieka Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā "Kālāči".

 

 

Vada:

Zane Lāce-Baltalksne

Lasīt vairāk

09:54

Mūzika

10:00

Ziņas

10:05

Lasām un pļāpājam

Turpinām iepazīties ar jautru ģimenīti un ceļojam uz Čīli. Lasām kopā ar Jēkabu

Šajā svētdienā kopā ar Jēkabu lasām Marka Uves Klinga grāmatu "Diena, kad opis uz plīts uzlika elektrisko tējkannu". Savukārt Ineses Paklones grāmata "Okeāns un tuksnesis" mūs aizved uz Čīli. Skaistos zīmējumus zīmējusi Alise Mediņa.

Vada:

Lauris Gundars
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

10:25

Radioteātris bērniem

Verai Singajevskai 100! "Cālīte un lapsēns". 2. daļa

Šogad atceramies un godinām simtgadē aktrisi un režisori Veru Singajevsku. "Cālīte un lapsēns". Zviedru pasakas radiouzvedums. Lapsēna Ludviga lomā Vera Singajevska. 2. daļa. 1983. gada ieraksts.

Lasīt vairāk

11:00

Ziņas

11:05

Augstāk par zemi

"Malleus Maleficarum" – viduslaiku raganu medībām radītais teksts jaunās skaņās

Rīgas cirkā pirmizrādi piedzīvos režisores Ivetas Poles un vēl septiņu mākslinieču veidotā izrāde "Malleus Maleficarum. Jaunais līgums", kas būs balstīta Heinriha Krāmera darbā "Malleus Maleficarum" jeb "Raganu veseris".

Vada:

Anda Buševica

Lasīt vairāk

11:35

Radio mazā lasītava

Ar Karīnas Tvilas romānu "Tas ir tikai cilvēciski" iepazīstina tulkotāja Inta Šmite

Franču rakstniece Karīna Tvila romānā „Tas ir tikai cilvēciski” nesērfo uz #MeToo viļņa, kā varētu iedomāties. Karīna Tvila ir franču rakstniece, divpadsmit romānu autore, vairāku prestižu literāro prēmiju laureāte. Studējusi jurisprudenci, kādu laiku strādājusi par juristi, bet tad pievērsusies rakstniecībai.

Vada:

Ingvilda Strautmane
Gundars Āboliņš
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

Dienas pārraides

12:00

Ziņas

Svētdiena, 28. maijs pl. 12:00

Lasīt vairāk

12:14

Laika ziņas

12:15

Dzīves ritmi mūzikā

Leģendārais "Zodiaks" apvienojas vasaras koncertu turnejai

Jaunākās prognozes liecina, ka šī vasara būs karsta ne tikai tiešā, bet arī pārnestā nozīmē – par lielisku un aizraujošu koncertu klāstu sūdzēties nevajadzēs. Un vispirms tā būs atkalredzēšanās ar leģendāro – šoreiz šis apzīmējums īsti vietā – grupu "Zodiaks". Pirmā satikšanās ar klausītājiem notiks jau nākamnedēļ, 3. jūnijā, Jelgavā, brīvdabas koncertzālē „Mītava”, pēc tam koncerti paredzēti vēl divpadsmit pilsētās.

Vada:

Ansis Pavasaris

Lasīt vairāk

13:00

Ziņas

13:05

Piespēle

Lielais hokejs. Piespēle skan no Tamperes!

Piespēle šoreiz skan no Tampere, kurp devušies Latvijas Radio žurnālisti, jo Latvijas hokeja izlase to ir paveikusi - šogad pirmo reizi vēsturē pasaules hokeja čempionātā cīņa par medaļām. raidījuma viesis Latvijas hokeja leģenda Sandis Ozoliņš. Arī ar viņu runājam par izlasi, bet vairāk par viņa šībrīža ikdienas nodarbošanos. Viņš ir Nacionālās hokeja līgas komandas Kolorādo "Avalanche" skauts.

Vada:

Mārtiņš Kļavenieks
Māris Bergs

Lasīt vairāk

14:00

Ziņas

14:05

Lieliskais piecinieks

Lieliskais piecinieks. 28. maija spēle

Spēlē piedalās: Gija Ābele, Jānis Romanovskis, Vilnis Bērziņš un Ingrīda Žaggere.

Vada:

Ivo Krumholcs

Lasīt vairāk

14:45

Mūzika

15:00

Ziņas

15:05

Globālais latvietis. 21. gadsimts

Viņa no Amerikas, viņš - Austrālijas, abi satikas Latvijā. Saruna ar Bērziņu ģimeni

Ingrīda piedzima un uzauga Amerikā, Andris - Austrālijā, bet abi satikās Latvijā. Bērziņi savus četrus bērnus audzina Latvijā un viņu vecākā meita Lūcija sevi sauc par pasaules latvieti, bet dēls Daris plāno studēt Nīderlandē un saka, sevi redz tikai Latvijā. Iedvesmojoša saruna ar Bērziņu ģimeni.

Vada:

Agnese Drunka
Santa Lauga

Lasīt vairāk

15:58

Sociālais paziņojums

16:00

Ziņas

16:05

Šīs dienas acīm

Alberts Kviesis - trešais Latvijas Valsts prezidents

Latvijas Valsts prezidenta vēlēšanu tuvums ir pamudinājis pievērsties šīs prezidenta institūcijas vēsturei un palūkoties uz tiem prezidentiem, kas bija mūsu valsts galvas starpkaru periodā. Raidījumā saruna par trešo pēc skaita Latvijas Valsts prezidentu Albertu Kviesi. Stāsta vēsturnieks, Latvijas Nacionālā arhīva vadošais pētnieks Arturs Žvinklis. 

Vada:

Eduards Liniņš

Lasīt vairāk

16:34

Grāmatai pa pēdam. Latviešu grāmatai 500

Johans Gotfrīds Mītelis: caur notīm un vēstulēm izzinām komponista rokrakstu

Raidījumā vēršam skatu mūzikas un nošu virzienā. 18. gadsimta otrās puses Rīgas mūzikā spožākais vārds ir komponists Johans Gotfrīds Mītelis, kurš šodien iekļauts Latvijas Kultūras kanonā. Caur līdz šodienai saglabātajām Mīteļa notīm un vēstulēm izzināsim komponista neparasto rokrakstu mūzikā un dzīvē un viņa atstātās pēdas Rīgas kultūrā.

Vada:

Māra Rozenberga

Lasīt vairāk

17:00

Ziņas

17:05

Ielūdz Radioteātris

Ēriks Hānbergs. Kartupeļu stāsti. Kopšana

Sagaidot rakstnieka un publicista Ērika Hānberga 90 gadu jubileju, kuru viņš atzīmēs 29.maijā, Radioteātris piedāvā ieklausīties Ērika Hānberga darbos. Šovakar "Kartupeļu stāsti". 2. daļa. Kopšana.

Lasīt vairāk

17:47

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Ziņas

Latvijas hokejisti triumfāli izcīna bronzas medaļas pasaules čempionātā
Svētdiena, 28. maijs pl. 18:00

Latvijas hokeja valstsvienība svētdien, 28. maijā, ar 4:3 pagarinājumā uzvarēja ASV izlasi spēlē par 3. vietu un pirmo reizi izcīnīja medaļas pasaules čempionātā, turnīru noslēdzot bronzas laureātu godā. Pirmo reizi Latvijas hokejisti pasaules čempionātu noslēdz spēlē par godalgām.

Lasīt vairāk

18:14

Laika ziņas

18:15

Piespēle

18:54

Mūzika

19:00

Ziņas

19:05

Monopols

Andris Bulis: Lasīt savu dzeju citiem ir grūtāk, nekā iziet uz Dailes teātra skatuves

Andris Bulis ir Dailes teātra aktieris kopš 2018. gada. Māra Martinsona filmā „Zeme, kas dzied” par Dziesmu svētku dzimšanu Andris nofilmējies Riharda Tomsona lomā. Pēdējā laikā Andris izveidojis arī trīs jaunas programmas.

Vada:

Arita Grīnberga
Ieva Tīmane

Lasīt vairāk

20:00

Ziņas

20:05

Zināmais nezināmajā

Zīdītāju vēsture: kāpēc dinozauri izmira, bet zīdītāji palika?

Kad uz planētas soļus sāka spert pats pirmais zīdītājs un kādi priekšnoteikumi noteica to, ka šī dzīvnieku grupa kādudien dominēs pār planētu, kā tas ir šodien? Kāpēc dinozauri izmira, bet zīdītāji palika?

Vada:

Zane Lāce-Baltalksne
Paula Gulbinska
Mariona Baltkalne

Lasīt vairāk

20:45

Labu nakti

Uzpūtīgā princese. Pasaku stāsta Rūdolfs Plēpis. Raidījumā piedalās Guntis Pakalns, Anna Lapsa un Artūrs Bērziņš

21:00

Ziņas vieglajā valodā

21:05

Vai tas ir normāli?

Piedošana: vai vienmēr ir jāpiedod un kādās situācijās tas varbūt nav jādara

Piedošana – kas tas īsti ir? Psihoemocionālā stāvokļa stabilizēšana, atbrīvošanās no emocijām vai risinājums kaut kam? Vai vienmēr ir jāpiedod un vai ir situācijas, kad tas nav jādara?

Vada:

Kristiāna Lapiņa

Lasīt vairāk

22:05

Pāri mums pašiem

Vasarsvētku garīgie apsolījumi. Kā šīs Svēta gara dāvanas iegūt?

Vasarsvētku svētdiena nāk ar daudziem garīgiem apsolūjumiem - nogurušais var saņemt spēku, neizlēmīgais gudrību, noskumušais iepriecinājumu, satrauktais mieru, net ievainotas sirdis var tikt dziedinātas tā spēkā, kas visu dara jaunu, - Svētā gara spēkā. Protams, visiem to ļoti vajag un tas skan daudzsološi. Jautājums, kā pie šiem garīgajiem labumiem ir iespējams tikt, kā ir iespējams iegūt Svētā gara dāvanas, kādi ir Svētā gara augļi?

Vada:

Inta Zēgnere

Lasīt vairāk

23:00

Ziņas

23:04

Laika ziņas

23:05

Dzīves ritmi mūzikā

Leģendārais "Zodiaks" apvienojas vasaras koncertu turnejai

Jaunākās prognozes liecina, ka šī vasara būs karsta ne tikai tiešā, bet arī pārnestā nozīmē – par lielisku un aizraujošu koncertu klāstu sūdzēties nevajadzēs. Un vispirms tā būs atkalredzēšanās ar leģendāro – šoreiz šis apzīmējums īsti vietā – grupu "Zodiaks". Pirmā satikšanās ar klausītājiem notiks jau nākamnedēļ, 3. jūnijā, Jelgavā, brīvdabas koncertzālē „Mītava”, pēc tam koncerti paredzēti vēl divpadsmit pilsētās.

Vada:

Ansis Pavasaris

Lasīt vairāk

23:49

Mūzika

Nakts pārraides

00:59

Mūzika

01:58

Mūzika

02:58

Mūzika

00:00

Nakts ziņas

00:04

Laika ziņas

00:05

Nakts programmas pieteikums

00:05

Augstāk par zemi

"Malleus Maleficarum" – viduslaiku raganu medībām radītais teksts jaunās skaņās

Rīgas cirkā pirmizrādi piedzīvos režisores Ivetas Poles un vēl septiņu mākslinieču veidotā izrāde "Malleus Maleficarum. Jaunais līgums", kas būs balstīta Heinriha Krāmera darbā "Malleus Maleficarum" jeb "Raganu veseris".

Vada:

Anda Buševica

Lasīt vairāk

00:35

Radio mazā lasītava

Ar Karīnas Tvilas romānu "Tas ir tikai cilvēciski" iepazīstina tulkotāja Inta Šmite

Franču rakstniece Karīna Tvila romānā „Tas ir tikai cilvēciski” nesērfo uz #MeToo viļņa, kā varētu iedomāties. Karīna Tvila ir franču rakstniece, divpadsmit romānu autore, vairāku prestižu literāro prēmiju laureāte. Studējusi jurisprudenci, kādu laiku strādājusi par juristi, bet tad pievērsusies rakstniecībai.

Vada:

Ingvilda Strautmane
Gundars Āboliņš
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

01:00

Nakts ziņas

01:04

Laika ziņas

01:05

Lieliskais piecinieks

01:45

Mūzika

02:00

Nakts ziņas

02:04

Laika ziņas

02:05

Monopols

Andris Bulis: Lasīt savu dzeju citiem ir grūtāk, nekā iziet uz Dailes teātra skatuves

Andris Bulis ir Dailes teātra aktieris kopš 2018. gada. Māra Martinsona filmā „Zeme, kas dzied” par Dziesmu svētku dzimšanu Andris nofilmējies Riharda Tomsona lomā. Pēdējā laikā Andris izveidojis arī trīs jaunas programmas.

Vada:

Arita Grīnberga
Ieva Tīmane

Lasīt vairāk

03:00

Nakts ziņas

03:04

Laika ziņas

03:05

Mūzika

04:00

Nakts ziņas

04:04

Laika ziņas

04:05

Džeza klubs

05:00

Nakts ziņas

05:04

Laika ziņas

05:05

Lasām un pļāpājam

Turpinām iepazīties ar jautru ģimenīti un ceļojam uz Čīli. Lasām kopā ar Jēkabu

Šajā svētdienā kopā ar Jēkabu lasām Marka Uves Klinga grāmatu "Diena, kad opis uz plīts uzlika elektrisko tējkannu". Savukārt Ineses Paklones grāmata "Okeāns un tuksnesis" mūs aizved uz Čīli. Skaistos zīmējumus zīmējusi Alise Mediņa.

Vada:

Lauris Gundars
Agita Bērziņa

Lasīt vairāk

05:25

Mūzika