Solvita Zarupska no Ventspils. kā pati saka, mēģina iemānīt etnogrāfiskās lietas ikdienas apģērbā, lai cilvēki lieto un neaizmirst, lai lieto šodien un nākotnē. Vēl viņa gatavo puķu krelles un ada maučus (pulsa sildītājus).

Solvita ir Latvijas Amatniecības kameras meistare, tekstilizstrādājumu izgatavotāja. Projektam “Meistars 21. gadsimtā” viņas uzmanību pievērsusi draudzene un tālāk jau visu uzzinājusi facebook.com. Viņai ir svarīgi kā meistarei mācīties pašai jaunas lietas un savas zināšanas dot tālāk.

Tā kā meistare ikdienā arvien strādā biroja darbu, amatniecības lietām paliek maz laika. Viņa atzinīgi vērtē iespēju projekta ietvaros apgūt jaunas zināšanas pie speciālistiem, netērējot papildus laiku individuālām studijām. Šī ir iespēja ērti, labi un kvalitatīvi to iemācīties un sniegt arī tālāk.

Savulaik Solvita darbojusies gleznošanas studijā un kāda kolēģe teikusi: “Solvita, es vakar redzēju raidījumu, kas tie bija, nezinu, bet tev tas ir jāredz. Tas ir tavs, es zinu.” Tie bija mauči, kurus Solvita Zarupska arī vēl nepazina. Tas bijis apmēram pirms pieciem gadiem.

“Sameklēju raidījumu, tas bija par suitu tautas tērpiem. Mauči. Pirmo reizi redzu, pirmo reizi dzirdu,” atminas Solvita Zarupska. “Man radās nemiers, bieži ir tā, ja ir kas jauns un manī ir nemiers to uzzināt, pa dažādiem kanāliem es to dabūšu. Vienalga.”

Un tiešām, Solvitai internetā izdevies satikt meiteni, kas sevi dēvējusi par Mazo murkšķi. Viņa atsūtījusi labu pirmo aprakstu, kā adīt maučus. “Ir 2017. gads, un es tos adu nepārtraukti. Tā ir mana lieta,” atzīst Solvita Zarupska.

Līdzīgi kā pati savulaik saņēmusi padomu par mauču adīšanas noslēpumiem, arī Solvita Zarupska “neslēpj sveci zem pūra” un labprāt stāsta un rāda, kā katram pašam uzadīt sev maučus. Kā izveidot rakstu, kā savērt pērlītes. Un tad paliek tikai adīšana.

Ja citi saka, ka adīšanai vajadzīga pacietība un tas ir monotons process, Solvita bilst, ka viņai tas ir patīkams process, spēlējoties ar krāsām, faktūru un rakstiem.

Solvita stāsta, ka viņas adītie mauči pārsvarā ir ar rožainiem rakstiem. Turklāt tie ir labs aksesuārs, papildina tērpu un arī silda rokas. Salstošiem cilvēkiem neatņemams aksesuārs!

“Man patīk rozes, un cilvēki ir lēnām pieradināti, ka raksti ir dažādos toņos, ir toņu pārbagātībā. Reizēm man ir 10 – 11 toņu pērlītes vienā maucī,” atzīst Solvita Zarupska.

Līdzīgi viņa stāsta par savām siltajām ziedu krellēm, kas top gan kā atsevišķs aksesuārs, gan papildina šalles, cepures un cimdus.

“Man patīk krāsu spēles, bieži izmantoju Dundagā ražotu dziju, kas top no Latvijas aitu vilnas. Toņi šīm dzijām ir pasakaini, kā radīti manām beretēm un siltajām krellēm. Tur spēlējas krāsas un toņi,” gandarīta Solvita Zarupska. Vistuvākā toņu gamma meistarei ir violetie un zaļie toņi.

 

Latvijas Radio 1 raidījuma Kā labāk dzīvot un Swedbank Latvia kopprojekts "Meistars 21.gadsimtā" - raidījumu cikls par latviskās lietišķās mākslas tālākpastāvēšanu. Tās ir mācības, kurās piedalās astoņi meistari. #LV100