Trešdien, 17. jūlijā, plkst. 12:00 notika preses konference, kurā Latvijas Radio valde un Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) informēja par kritisko situāciju sabiedriskajā medijā un budžeta pieprasījumu Latvijas Radio kapacitātes stiprināšanai un konkurētspējas nodrošināšanai.

Preses konferencē piedalījās:

  • Latvijas Radio valdes priekšsēdētāja Una Klapkalne
  • valdes locekle finanšu jautājumos Mārīte Tukiša
  • valdes locekle programmu attīstības jautājumos Sanita Dika-Bokmeldere
  • NEPLP padomes loceklis Patriks Grīva

Eiropas Raidorganizāciju asociācijas dati jau gadiem rāda, ka Latvijā finansējums sabiedriskajiem medijiem ir zemākais starp Eiropas Savienības dalībvalstīm un par 30 – 45% zemāks nekā kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā. Latvijā valsts budžeta dotācija sabiedriskajiem medijiem ir 0,1% apmērā no iekšzemes kopprodukta, kamēr Eiropas vidējais rādītājs ir 0,17%.

Šobrīd sasniegts kritiskais punkts – Latvijas Radio kā sabiedriskā medija darbība pašreizējos finansēšanas apstākļos ir apdraudēta. Nekonkurētspējīgā atalgojuma dēļ Latvijas Radio pamet darbinieki - pēdējo trīs gadu laikā aizgājusi trešdaļa jeb 106 kolēģi, tostarp 56 žurnālisti. 2019. gada pirmajā pusē atlūgumi saņemti no 11 žurnālistiem, vairums no Ziņu dienesta, kuri pamatā aizgājuši uz labāk apmaksātiem darbiem komercmedijos un Latvijas Televīzijā.

Lai stabilizētu situāciju un stagnācijas un lejupslīdes vietā spētu nodrošināt sabiedrības interesēm atbilstošu satura veidošanu, Latvijas Radio no nākamā gada pieprasa finansējuma palielināšanu gan atlīdzībai un kapacitātes stiprināšanai 989,4 tūkstošu eiro apmērā, gan kompensāciju par iziešanu no reklāmas tirgus, lai nodrošinātu raidlaika aizstāšanu ar kvalitatīvu saturu 1,79 miljonu eiro apmērā.