Raidījumā Diplomātiskās pusdienas atgriežamies no eksotiskām valstīm tuvāk mājām. Šodien stāsts par Čehiju. Viens no iemesliem, kāpēc par Čehiju runājam šajā nedēļa, ir tas, ka šajā valstī 2. un 3.oktobrī notiks pašvaldību vēlēšanas un senāta, kas ir Čehijas parlamenta augšpalāta, vēlēšanas.

Vairākas Čehijas pilsētas, it sevišķi Prāgu ir iecienījusi Holivuda. Prāga ir vairākas reizes izlikusies par kādu citu pilsētu. Šajā pilsētā ir uzņemtas desmitiem filmas. Piemēram, 2006. gadā Bonda frančīzes filmā "Kazino Royale" Prāga "tēloja" gan Venēciju, gan Londonu, gan Maiami. 

Interesants fakts ir, ka tāda valsts kā Čehoslovākija tika izveidota Pitsburgā, ASV. Pitsburgas vienošanās paredzēja, ka Austroungārijas impērija pēc Pirmā pasaules kara tika sadalīta. Faktiski Čehoslovākija ir izveidota 1918. gada 18. oktobrī.

Bet jau 90.gados pēc tā dēvētās Samta revolūcijas jeb komunistiskās sistēmas sabrukuma notika "samta šķiršanās" - izveidojās divas valstis Čehija un Slovākija. Viens no retajiem gadījumiem pasaules vēsture, kad katra valsts aiziet savu ceļu bez konfliktiem.

Čehijas Republika kopš 1993.gada ir patstāvīga valsts.

Jau esam stāstījuši par Slovākiju un arī Lihtenšteinu, kas vēl līdz 2009. gadam neatzina Čehiju īpašumu strīda dēļ.

Čehijā dzīvo vairāk nekā 10,5 miljoni iedzīvotāju, kur 65% ir čehi. Šī ir ļoti sekulāra valsts, kur lielāka ticīgo grupa ir katoļi un tie ir 10% iedzīvotāju.

Kā valsts lielākos izaicinājumus arvien min korupciju, gan investīciju piesaisti. Zemais bezdarba līmenis valstī radījis prasības pēc augstāka atalgojuma no darba ņēmēju puses, kā arī prasības pēc darba tirgus atvēršanas viesstrādniekiem no darba devēju puses, kas nevēlas tik daudz maksāt darbiniekiem.

Apmēram 80% Čehijas iekšzemes kopprodukta IKP veido eksports, konkrēti auto ražošana. Zināmā marka, protams, ir Škoda. Uzņēmums "Škoda Transportation" ir ceturtais lielākais tramvaju ražotājs pasaulē.  Gandrīz trešdaļa pasaules tramvaju ir ražoti Čehijā. Uzņēmums "Škoda" kopš 1991 gada "Volkswagen" grupai pieder. Vēl Čehijā ir autoražošanas uzņēmums "Tatra", kas izveidots 1850. gadā un otrā vecākā auto ražotāja pasaulē pēc "Peugeot".

Runājot par šīs valsts starptautisko pozīciju, Čehija bieži tiek minēta starp ES “sliktajiem zēniem” līdzās Polijai un Ungārijai un Slovākijai, jo šīs valstis kopā veido Višegradas grupu, kas arī ir bijusi iekšējā opozīcija ES pēdējos gados un izpelnījusies plašu nosodījumu no daudzām partnervalstīm Eiropā.

Bet kas tad ir Višegradas grupa, kurai pieder Čehija, Slovākija, Polija un Ungārija? Tā izveidota Višegradas pilsētā Ungārijā 1991. gada 15. februārī. Tā primāri izveidota, lai sekmētu valstu militāro sadarbību starp valstīm, kā arī kultūras sadarbību. 

Viedokli par to, cik vienota tad ir Višegradas grupa vaicājām arī Petram Kratohvilam, Prāgā atrodamā Starptautisko attiecību institūta vecākajam pētniekam un agrākajam direktoram.