Pagājušajā nedēļā raidījumā bija politiski un ekonomiski smags gadījums – aplūkojām Sīriju un tās jau gandrīz desmit gadus ilgstošo pilsoņu karu. Bet šodien pārceļamies uz ko pavisam atšķirīgu valsti – uz Kanādu.

Pirmo reizi raidījumā dodamies uz Ziemeļamerikas kontinentu un aplūkojam Kanādu. Skatāmies, vai tā ir tik perfekta valsts, kā mums daudziem gribētos domāt?

Skaidrs, ka šo raidījumu veidot un jaunus faktus pastāstīt ir izaicinošāk, jo Latvijas iedzīvotāji, laikam, par šo valsti ir dzirdējuši ļoti daudz. Valsts tēla veidošana tai ir padevusies. Un hokejs kā viens no pasaules populārākajiem sporta veidiem, sevišķi jau Latvijā, pilnīgi noteikti tam ir palīdzējis.

Īpaši jau laikā, kad Latvija ir uzvarējusi Kanādu un kļuvusi par pasaules čempioni virtuālajā hokejā. Starp citu, ledus hokejs nav pat starp 10 pasaulē populārākajiem sporta veidiem. Taču trešais populārākais sporta veids ir kanādieša Džeimsa Neismita 19. gadsimta beigās izgudrotais basketbols! Un, ja tic statistikai, tad vienubrīs Kanādā hokejs nebūt nebija visvairāk spēlētais sporta veids, jo to apsteidza gan golfs, gan arī futbols, īpaši jauniešu vecumā. Bet šobrīd pašā Kanādā populārākais noteikti tomēr ir hokejs.

Šīs pasaulē pēc teritorijas otras lielākās valsts veiksmes stāsta pamatā ir acīmredzot bijusi ne tikai ģeogrāfiskā atrašanās vieta un derīgo izrakteņu pieejamība. To noteikti ir ietekmējusi arī veiksmīga ārpolitika un pašmāju politika. Nepilnus 38 miljonus iedzīvotāju lielajā valstī (kas pēc cipariem ir ļoti Tuva mūsu jau aplūkotajai Polijai) viena no iezīmēm ir multietniskums. Un, kas interesanti, tikai apmēram 32 procenti valsts iedzīvotāju savu etnisko piederību identificē kā kanādiešu.

Jā, dzīvošana tik lielā teritorijā, kuru lielākoties veido Kanādas Arktiskais arhipelāgs, laikam, prasa saspiešanos ciešāk, jo vairāk nekā četras piektdaļas Kanādas iedzīvotāju dzīvo pilsētās, turklāt galvenokārt dažu simtu kilometru attālumā no robežas ar ASV. Kopš Otrā pasaules kara beigām ražošanas, izejmateriālu ieguves un pakalpojumu sektors ir Kanādu pārveidojis par tik atvērtu un nozīmīgu pasaules ekonomiku un valsti.