Raidījumā Diplomātiskās pusdienas dodamies uz kādu monarhiju, kas ir vienīgā monarhija Okeānija un ir arī vienīgā Okeānijas teritorija, kura nekad nav bijusi pilnībā kolonizēta.

Dodamies uz valsti, kas varētu būt daudziem klausītājiem zināma pēc spēcīga vulkāna izvirduma šī gada janvārī, kas izraisīja cunami. Un dosimies mēs uz Tongu jeb Tongas Karalisti. Starp citu, par monarhiem runājot, Tongas karalis Taufahau Tupou IV, kurš valdīja no 1965. līdz 2006. gadam, bija pazīstams kā pasaulē smagākais monarhs. Vienā brīdī viņš svēra 210 kg, pirms zaudēja vairāk nekā 75 kg.

Valstī, kuru veido vairāk nekā 170 salas, dzīvo 106 tūkstoši iedzīvotāju. Salas atrodas Klusā okeāna apgabalā un izmēra ziņā ir aptuveni Japānas valsts lielumā. No šīm salām tikai 36 ir apdzīvotas, un 70% no iedzīvotājiem dzīvo galvenajā salā – Tongatapu. Starp citu, Tonga ir viena no pirmajām valstīm – kopā ar Samoa un Kiribati –, kas svin Jauno gadu pirmā.

Tonga pasaulei pavērās tikai 16. gadsimtā, kad to atklāja Nīderlandes jūrnieki. Tomēr, līdz tam laikam Tonga bija slavena ar savu ekonomisko, etnisko un kultūras ietekmi Klusajā okeānā, tā bija spēcīga impērija, kas kolonizēja un kontrolēja lielu daļu no Klusā okeāna apgabaliem.

Sākoties pilsoņu kariem 17. – 18. gadsimtā, noslēdzās arī Tongas impērijas statuss. Tad viens no zināmākajiem Tongas karavīriem - Tāufāhau TUPOU I, ierosināja apvienot Tongas karaļvalsti. Viņam tas izdevās tikai 19.gadsimta beigās, 1875. gadā viņš pasludināja Tongu par konstitucionālu monarhiju.

Tongas vēsture ir piepildīta ar nelieliem nemieriem un jaunām prodemokrātijas kustībām. Asākais pagrieziena punkts bija 2006. gadā, kad protestētāji panāca, ka karalis Džordžs TUPOU V paziņoja par savu atkāpšanos no lielākās daļas savu pilnvaru līdz parlamenta vēlēšanām, viņam nomirstot 2012. gadā, viņa vietā stājās viņa brālis Ahoeitu TUPOU VI.

Kā jau salu valstij, Tongai ir maza, atvērta salu ekonomika, aptuveni pusi no tās eksporta veido šaura lauksaimniecības preču eksporta bāze. Piemēram, vaniļas pupiņas, arbūzi, ķirbju sēklas, tostarp, zivju eksports.

Tūrisms ir otrs lielākais ienākumu avots, 2019. gada beigās, pirms Covid sākšanās, valstī reģistrēja 94 tūkstošus tūristu, valstij ieņemot 170. vietu pasaules tūrisma reitingā.

Tomēr kopumā valstij ir jāimportē lielākā daļa produktu.  Valsts imports ir trīs reizes lielāks nekā tās eksports. Tonga galvenokārt importē no Fidži un Jaunzēlandes.  Un pamata produkti ir rafinētā nafta, mājputnu gaļa, audio aparatūra, aitas gaļa, apraides aprīkojums.

Pēdējais nozīmīgākais sektors, kas veido valsts IKP daļu un no kā valsts ir joprojām atkarīga, ir ārējā palīdzība un naudas pārvedumi no diasporas, ko Tonga izmanto, lai kompensētu tās tirdzniecības deficītu.

Vēl viens izaicinājums tās atrašanas dēļ Tongai ir tropiskie cikloni, cunami un vulkāniskās aktivitātes. Katastrofu gados valstī tiek skarti vairāk nekā 40 procenti no Tongas iedzīvotājiem un valsts ekonomiskie zaudējumi ir līdzvērtīgi 14 procentiem no IKP.  Savukārt, lielajos katastrofu gados kaitējums ir līdzvērtīgs 60 procentiem no IKP.

Šeit noteikti ir arī jārunā par masīvo vulkāna izvirdumu šī gada janvārī, kas izraisīja cunami viļņus, kas dažu stundu laikā izplatījās visā Klusajā okeānā. Pēc Pasaules Bankas novērtējuma Tongas valdībai vulkāna izvirdums, cunami un pelnu kritums ir radījis zaudējumus aptuveni 85 miljonu eiro apmērā, kas atbilst aptuveni 20% no Tongas IKP.

Par to, ar ko saskaras Tongas iedzīvotāji dabas katastrofu laikā un pēdējā vulkānizvirduma laikā, ka arī, kā tas ietekmē Tongu, jautājām Tongas žurnālistei Marianai Kupu.