Maldās tie, kuri domā, ka Vīne ir tikai valšu galvaspilsēta. Vairāk nekā trīsdesmit gadus šajā Austrijas lielākajā pilsētā mājvietu bija radis viens no Eiropas nopietnākajiem džeza orķestriem – Vienna Art Orchestra – Vīnes mākslas orķestris. Vienna Art Orchestra izveidoja pianists, komponists un aranžētājs Matiass Rjugss.

Jau sākotnējā Vīnes orķestra sastāvā bija 16 mūziķi, bet tas nekad netika komplektēts kā klasisks bigbends. Matiass savās kompozīcijās un aranžējumos regulāri ieviesa pavisam netradicionālus instrumentus – marimbu, basklarneti, pikolo flautu, tūbu un pat alpu ganu ragu. Bet tas viss bija nepieciešams, jo, sevišķi agrīnajā posmā, orķestra skanējumā dominēja avangardistiskas tendences, veiksmīgi apvienotas ar meinstrīma tradīciju.

Jau 1980. gadā orķestris bija iekarojis atzīstamu reputāciju un saņēma uzaicinājumus piedalīties festivālos Ķelnē un Cīrihē. 1984. gadā Vīnes mūziķi jau veica turneju pa Amerikas Savienotajām Valstīm. To noslēdzot, viņi jau bija iekļuvuši žurnāla Down Beat aptaujas augšgalā. 80. gadu beigās Vienna Art Orchestra jau skaitījās viens no labākajiem lielajiem sastāviem ne tikai Eiropā, bet visas pasaules mērogā. Ja pirmos 15 gadus kompozīcijas un aranžējumus orķestra vajadzībām rakstīja tikai Matiass Rjugss, tad kopš 1992. gada viņš sāka pieaicināt arī citus komponistus un aranžētājus, bet iedibinātais skanēšanas stils tika saglabāts.