Kanāda taču atrodas turpat netālu no Amerikas Savienotajām valstīm, un būtu patiess brīnums, ja arī tur džeza tradīcijas netiktu turētas cieņā. Un runa nav tikai par instrumentālistiem – šodien visā pasaulē labi pazīstamas tādas dziedātājas, kā Daiena Kralla vai Holija Koula. Un starp atzītām kanādiešu džeza māksliniecēm noteikti jāmin arī dziedātājas Ranijas Lī vārds.

      Kad Ranija Lī 1970. gadā 18 gadu vecumā pirmo reizi ieradās Monreālā, viņai ne sapņos nerādījās, ka viņas vieta kādreiz būs šīs pilsētas džeza dižgaru panteonā. Bet piedzima viņa Ņujorkā, Bruklinā, 1942. gadā un pirmās uzstāšanās uz skatuves bija kā dejotājai, jo tieši šo mākslu Ranija profesionālā līmenī apguva vispirms.

      Es vispār neplānoju džeza karjeru, tā bija tikai apstākļu sagadīšanās, kas mani atveda uz Monreālu, - tā šodien saka Ranija Lī. Es vienmēr atrados ceļā, bet Monreāla man deva pamatu zem kājām, un aizvien vairāk iesaistīja džeza pasaulē. Es mīlu šo pilsētu.

      Šodien Ranijas Lī veiksmīgo albūmu skaits jau iesniedzas otrajā desmitā. Par savu vismīļāko skolotāju viņu dēvē atjaunotās MakGila mūzikas skolas audzēkņi. 2006. gadā dziedātāja saņēma Kanādas ordeni – tas ir augstākais civilais apbalvojums šajā valstī. Tādi sīkumi, kā vairākas Juno balvas un tituli „Labākā Kanādiešu džeza dziedātāja”, uz šī fona pat nav pieminēšanas vērti.