Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Martā valsts ģimenēm piešķīra vienreizēju pabalstu 500 eiro apmērā ģimenēm par katru bērnu. Tie, kam bija konkrētas vajadzības, šo naudu jau ir iztērējuši, bet ir arī daudz vecāku, kuri plāno naudu krāt vai to ieguldīt. Sociālajos tīklos var lasīt, ka vecāki grasās arī pirkt akcijas.

Kad Ģimenes studijā runājām par pabalstu vēl pirms līdzekļi tika izmaksāti, klausītāju lokā bija gana daudz tādu vecāku, kas pauda neziņu par jēgpilnāku šo līdzekļu izlietojumu. Šoreiz diskutējam par tālredzīgākiem un labākiem ieguldījumiem bērna nākotnē.

"Ieguldīt vajadzētu pārdomāti un sagatavojoties," vērtē finanšu nozares speciālists Toms Kreicbergs. "Pirms ieguldīt ģimenes naudu, ir jāparūpējas par dažām lietām. Pirmā no tām ir, jānomaksā dārgi parādi, piemēram, ātrie kredīti. Otrs - jāizveido drošības spilvens, kas arī ir bērna labā."

Kreicbergs norāda, ja ģimenei nav drošības spilvens, ka var vismaz dažus mēnešus dzīvot, ja pazūd ienākumi, būtu bezatbildīgi ieguldīt un domāt par nākotni, ja ir situācija, ka nav iespējams atrisināt kaut ko, kas ir vajadzīgs uzreiz.

"Vispirms jāparūpējas par šodienu, par rezervēm, lai bērns ir paēdis, apģērbts, var samaksāt par dārziņu un to var izdarīt arī dažus mēnešus uz priekšu, ja pazūd ienākumi. Tad varam ķerties pie ieguldīšanas," skaidro Toms Kreicbergs.

Jautāts - ieguldīt vai krāt, Kreicbergs viennozīmīgi norāda, ka ieguldīt.

"Neapšaubāmi ieguldīt. Ja krājam, bet neieguldām, tas ir kā vannā liet ūdeni, bet neielikt aizbāzni. Liekas, ka inflācija ir maza lieta, vienu gadu saldējums maksā eiro, nākamā - eiro un trīs centus, bet pēc pārdesmit gadiem inflācija apēdi pusi no naudas vērtības.

Ja bērniem padsimt gadus kaut ko krāsim, bet neieguldīsim, tad smagi strādājam un pēc tam metam to naudu ārā. Ja mēs krājam, ir jāiegulda," norāda Toms Kreicbergs.

"Swedbank" Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons atzīst, ka pieturēt naudu konkrētam mērķim ir prātīgāk, nekā iztērēt, ja nav akūtas finanšu vajadzības, it sevišķi šī brīža apstākļos, kad pasaulē ir liela neziņa.

Jansons piekrīt viedoklim par inflāciju, kas ilgākā ilgākā laika posmā "apēd" iekrājumus, taču norāda, ja nauda nepieciešama ātrākā laikā, piemēram, bērna izglītības maksu segšanai 2-3 gadu laikā, tam vairs nav liela nozīme, vai ieguldīt.

"Riga TechGirls" līdzradītāja, divu bērnu mamma Anna Andersone atzīst, ka ir vērtīgi veidot uzkrājumu un domāt par bērna nākotni izglītības kontekstā.

Domājot ieguldījumu šobrīd, viņa min divus aspektus - paplašināt bērna pieredžu loku un pasaules redzējumu ceļojot, kad tas būs iespējams, kā arī ieguldījums tehnoloģiju izpratnē.

"Jo ātrāk bērns iepazīs datoru, jo ērtāk tas būs nākotnē, kad tā būs nepieciešama ikdienas sastāvdaļa," atzīst Anna Andersone.