Kāda ir konvencionālās lauksaimniecības negatīvā ietekme uz vidi un ar kādām problēmām saskaras bioloģiskā lauksaimniecība? Vai labāk importēt dažādus sojas ražojumus no ārzemēm, vai ēst pašmājās ražotu liellopu gaļu? Vai ir veselīgi ēst pilsētā augušus dārzeņus un augļus un kāpēc jāatbalsta urbāno dārzu attīstība Rīgā?

Raidījumā “Zeme 2050” ilgtspējīgu pārtikas sistēmu un lauksaimniecības eksperte Lāsma Ozola kopā ar vides aktīvisti un kopienas dārza “Augnīca” pārstāvi Ansi Romančuku runā par pārtikas ražošanu, bioloģiskās lauksaimniecības attīstību un to, kā varam veicināt bioloģisko daudzveidību pilsētas centrā.

Zemnieku saimniecības “Jundas” īpašniece un liellopa gaļas ražotāja Alma Bērziņa stāsta par savu saimniecību, ilgtspējīgu lopkopību un iemesliem, kādēļ nav ieguvusi bioloģisko sertifikāciju.

Lai gan citviet pasaulē urbānie un kopienas dārzi jau savas saknes ir nostiprinājuši, Latvijā šobrīd tikai attīstās šāda veida dārzkopība. Par kopienas dārzu veidošanu un pilsētas apzaļumošanu spriežam kopā ar projekta “Sporta pils dārzi” idejas autori Renāti Prancāni, kura dalās ar savu redzējumu kopienas dārzu attīstībā Rīgā un pieredzi, dzīvojot Ņujorkā.