Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Tekstils un veci apavi veido apmēram trešdaļu no visiem sadzīves atkritumiem, ko Latvijā savāc atkritumu apsaimniekotāji. Atšķirībā no „ļaunās” plastmasas, ko vismaz daļēji var pārstrādāt, tekstils faktiski tiek apglabāts atkritumu poligonos. Par iespējamiem risinājumiem, ko darīt ar vecām kleitām, biksēm, jakām un žaketēm, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot.

No aizvadītā gada septembra līdz šī gada februārim īstenojā tekstila šķirošanas pilotprojektā savāktas 108,5 tonnas apģērba, apavu un mājas tekstila, liecina atkritumu apsaimniekotāju "Eco Baltia vide" un "Latvijas zaļā punkta" tekstila šķirošanas pilotprojektā apkopotie dati.

Organizācijas "Latvijas Zaļais punkts" direktors Kaspars Zakulis stāsta, ka projekta laikā Rīgā bija izvietoti 20 speciālie konteineri tekstila izstrādājumiem.

Savāktās 108 tonnas dažādo tekstila izstrādājumu veda uz šķirošanas centru Tukumā, kur apmēram 30 frakcijās šos izstrādājumus sašķiroja. Apmēram 47% bija sliktas kvalitātes, kas jāved noglabāt uz poligonu. Ap 30% ir tādi izstrādājumi, ko var vilkt mugurā atkārtoti. Savukārt1,1 tonnu uzdāvināja labdarībai, tie bija labas kvalitātes izstrādājumi, 22 tonnas pagaidām nav kur likt, bet zinām, ka būs tirgus pieprasījums, skaidro Zakulis.

"Latvijā katru rodas mājsaimniecības ap 800 000 tonnu atkritumu, starp tiem 3-5 % ir tieši tekstilatkritumi. Lielu daļu tekstilatkritumu nepārstrādā, aizved uz poligonu," raidījumā Pēcpusdiena par projektu stāsta Zakulis. "Eiropas Savienībā noteikts, līdz 2025. gadam jābūt izveidotai tekstila savākšanas sistēmai. Uz 1500 iedzīvotājiem Latvijā vajadzētu būt vienam tekstila savākšanas konteineram."

Tiesa, tekstila šķirošanas sistēma bez papildus finansējuma nav iespējama. Francijas pieredze rāda, ka katrs pircējs jau pērkot apģēbu, piemaksā 3,5 centus par kilogramu, lai pēc tam to varētu ievietot tekstila pārstrādes konteinerā.

Zakulis norāda, ka aicinās atbildīgo ministriju domāt par tekstila pārstādes sistēmas ieviešanu Latvijā ātrāk, nekā nosaka Eiropas regulas. Tas ir līdz 2025. gadam. Aprēķināts, ka Latvijā vajadzētu izvietoto 833 tekstila šķirošanas konteinerus, lai uz 1500 iedzīvotājiem būtu viens. To varētu un vajadzētu realizēt līdz 2022. gadam.