Politologs Dmitrijs Oreškins labprāt uzsver, ka viņa pamatspecialitāte ir ģeogrāfija, kas arī nosaka viņa skatījumu uz šodienas Krievijas problemātiku caur plašāku kontinentālu un globālu procesu prizmu. Tātad arī plašākā vēsturiskā kontekstā.
Dzimis un visu mūžu pavadījis Maskavā, Padomju Savienības norieta periodā Dmitrijs Oreškins darbojās pētniecības jomā, specializēdamies Centrālāzijas tēmās. Vēlāk kopā ar kolēģiem nodibināja informācijas analīzes un elektroniskās apstrādes kompāniju, kļuva par sociālo un politisko procesu komentētāju demokrātiski ievirzītajos Krievijas medijos.
Dažas dienas pēc Krievijas plaša mēroga iebrukuma Ukrainā politologs pameta dzimteni. Dažus mēnešus vēlāk Krievijā tika iekļauts tā saukto ārvalstu aģentu sarakstā.
Raidījumā Kas būs ar Krieviju? Dmitrijs Oreškins sniedz savu redzējumu par iespējamiem Krievijas nākotnes scenārijiem.
Domāju, ka pēdējo gadu pieredze, kas ir pārsteigusi visu pasauli, ir tas, cik Krievija ir gatava paciest šo sava vadoņa avantūru un apgādāt viņu ar lielgabalu gaļu. Cik ilgi Putins var paļauties uz šo, es teiktu, galveno resursu šajā karā?
Dmitrijs Oreškins: Pirmkārt, jums ir jāsaprot, ka Krievija ir daudz sarežģītāka, nekā šķiet gan tiem, kas tur dzīvo, gan tiem, kas vēro procesus no malas. Es vienmēr esmu pārsteigts, kad runā par to, kas būs ar Krieviju, pēc noklusējuma paredzot, ka šie 17 miljoni kvadrātkilometru paliks kā veselums. Manuprāt, dažādām teritorijām, visticamāk, būs iespējami dažādi scenāriji. Atbildot uz jūsu jautājumu par zaudējumiem, jau atkal – Krievija ir ļoti liela un ļoti dažāda, tāpēc zaudējumi dažādos reģionos tiek uztverti atšķirīgi, un dažādos reģionos šai ziņā ir atšķirīgs sāpju panesamības līmenis, kuru sasniedzot tie sāk kliegt.
Atšķirībā no tiem, kas Krieviju uztver emocionāli, Putina valdība ir ļoti empīriska, ļoti skaidri kontrolē procesu, tāpēc viņi saprot, ka ņemt šīs asinsnodevas no Maskavas, no Novosibirskas, no Ņižņijnovgorodas ir neizdevīgi. Šajās pilsētās iedzīvotāji ir attīstīti, viņi ir diezgan patstāvīgi, diezgan turīgi un pat zināmā mērā izglītoti. Un, jebkurā gadījumā, viņi zina, ar ko sazināties un kur meklēt advokātu, lai aizsargātu savas intereses. Un ir citi reģioni – Burjatija, Tiva, Ziemeļosetija, Dagestāna un daudzi citi, no kuriem šīs asinsnodevas ir vieglāk paņemamas. Pirmkārt, tāpēc, ka vidējie ienākumi uz vienu iedzīvotāju tur ir ievērojami zemāki, un cilvēkam, kurš dzīvo Burjatijā – turklāt nav tikpat kā nekādas starpības, vai viņš ir etnisks burjats, mongolis vai krievs – vidējie ienākumi ir aptuveni 20 000 rubļu mēnesī, tas ir 200 eiro. Un tad viņi viņam piedāvā 200 000, desmit reizes vairāk. Maskavietis vēl padomās, vai iet, vai neiet, piekrist, nepiekrist, bet milzīgai daļai ģimeņu šajās perifērijas teritorijās tie ir lieli ienākumi, liels kārdinājums.
Tāpēc, ja aplūkosim proporcionālo zaudējumu attiecību, kas saistīta ar karaklausības vecuma vīriešu populācijas lielumu, mēs redzēsim, ka vidusmēra maskavietim ir 30/40 reizes mazāka iespēja nomirt Ukrainas ierakumos nekā vidusmēra krievam, ukrainim, burjatam, mongolim, ebrejam, ja viņam ir sagadījies dzīvot Aizbaikālā, Burjatijā, Tivā vai Ziemeļosetijā. Situācija ir vēl daudzslāņaināka, jo ir reģioni, kas ir patriotiskāki un militarizētāki, tajos iešana karā ir sociāli kulturāla tradīcija. Varas iestādes to zina, tāpēc cenšas ievākt šo gaļu no tiem reģioniem, kur ir mazāka iespēja saņemt protestus. Vara ir gudra, nevajag to nenovērtēt par zemu.
Tomēr ir skaidrs, ka process nav bezgalīgs, arī šai mucai ir dibens. Tagad, teiksim, Ukrainas specdienesti runā par vairāk nekā četrsimt tūkstošiem neatgriezenisku zaudējumu. Britu, amerikāņu izlūkdienesti saka, ka ir 350 tūkstoši neatgriezenisku zaudējumu. Pirmkārt, jāpaskaidro, kas ir neatgriezenisks zaudējums. Tie ir kritušie, un tie ir arī tiktāl sakropļotie, ka vairs nespēj karot, jo ir palikuši bez rokām vai kājām, un tie ir arī bezvēsts pazudušie, kas var būt krituši gūstā, bet var būt arī nogalināti, taču neatrasti, neidentificēti guļ kaut kur tur zem sniega. Pie tam ukraiņi skaita kopā visus, kas cīnās pret viņiem, bet briti un amerikāņi skaita atsevišķi Krievijas armiju un atsevišķi tā sauktās Doņeckas Tautas republikas un Luganskas Tautas republikas armijas. Ukraiņiem viņi visi ir viens un tas pats, un patiešām viņiem jau ir kopīga apgādes, vadības, informatīvā atbalsta un tā tālāk sistēma.
Ja pieņemam, ka putinisms var pārdzīvot šo karu un izdzīvot vairāk vai mazāk ilgtermiņā, tad Krievijai tas nozīmē pārvērsties par Ķīnas vasali vai, jebkurā gadījumā, par tuvu sabiedroto. Kopumā tas, protams, ir saistīts ar lielo jautājumu, vai būs jauns aukstais karš ar Ķīnu kā Rietumu pretspēku centru, kas nebūt nav aksioma. Bet vai Krievijas sabiedrība ir gatava tam, ka viņi kļūst par Padebešu impērijas piedēkli?
Dmitrijs Oreškins: Eduard, to redzat jūs. Krievijas sabiedrība to neredz. Krievijas sabiedrība domā un stāsta pati sev, ka – mēs ceļamies kājās no ceļiem, mēs esam atteikušies pakļauties diktātam; Savienoto Valstu, Lielbritānijas, Latvijas, Igaunijas, Lietuvas... Visi, visi gribēja mums kaut ko uzspiest, bet mēs to nepieņemam, mēs atsakāmies. Ideja, ka tā rezultātā mēs kļūstam par Ķīnas satelītu, mūsdienu Krievijas sabiedrībai ir pavisam sveša. Viņi nevēlas par to domāt. Jums, no ārpuses skatoties, tāds pieņēmums, protams, ir loģisks.
Ko var gribēt, ja valstij ir mazāk par 2% no pasaules kopprodukta? Ko var gribēt, ja Krievija ir viena no retajām, ja ne vienīgā no lielajām valstīm, kurā iedzīvotāju skaits samazinās? Šogad, pēc oficiālās statistikas institūcijas „Rosstat” datiem, iedzīvotāju skaits samazinājies par 240 000 cilvēku. Pagājušajā gadā bija mazākais jaundzimušo skaits šajā gadsimtā – miljons un 260 000. Un ko var gribēt, ja ir karš, ja sieva nevar, negrib laist pasaulē bērnu bez vīra? Ko var gribēt no valsts, kurā aizstāvēto disertāciju skaits gada laikā ir samazinājies par 22 procentiem? Jo zinātnieki aizbrauc. Vai iet karot, ja ir patriotiski noskaņoti – jauni puiši, kas aizstāv kandidāta disertāciju. Bet lielākoties viņi ir kvalificēti cilvēki un saprot, ka ierakumos viņus iznīcinās, bet jebkurā Francijā, Lielbritānijā, Vācijā, Zviedrijā un Nīderlandē viņi atradīs darbu, jo zina svešvalodas un ir šo to apguvuši. Tātad Krievija faktiski pārvēršas par otrās šķiras valsti, bet mentāli izjūt, ka ceļas kājās no ceļiem.
Tas pats ir Ķīnas sakarā. Krievija ir zaudējusi augstākās klases gāzes un naftas tirgus, zaudējusi to cauruļvadu impēriju, kuru Vladimirs Putins ilgu laiku būvēja, lai nožņaugtu Eiropu šo metra diametra cauruļu tērauda apskāvienos un pakļautu sev. Tagad visa šī impērija pārvēršas metāllūžņos, jo gāze tur nenonāk. Gāze tagad plūst uz austrumiem – uz Ķīnu, arī nafta. Protams, tas ir lētāk, ar lielām atlaidēm, bet, tā kā Krievijā ir daudz naftas, un kopumā Krievija ir nenormāli bagāta valsts, viss ir labi – tiekam galā. Tas ir iemesls tādam Putina un viņa atbalstītāju optimismam, taču, es vēlreiz saku, es esmu cilvēks, kas pieradis domāt ilgstošu periodu perspektīvā. Pēc šī ideoloģiskā pacēluma nāks zināmas paģiras, vilšanās un kritums. Tas neizbēgami nāks, jo darbaspēka resursi ir izsmelti, materiālie resursi ir izsviesti ieroču ražošanā. Diez vai nafta sadārdzināsies, bet naftas pārdošanas apjomi samazināsies, jo tirgus, kurus Krievija ir atstājusi, ieņem konkurenti.
Krievijai paliks viens logs uz pasauli – Ķīna tepat līdzās, un Indija, varbūt Pakistāna. Un cik lielā mērā Krievija būs Ķīnas satelīts, tas ir atklāts jautājums. Jo Ķīna domā vēl ilglaicīgākās kategorijās nekā jūsu padevīgs kalps. Starp citu, savulaik Ķīna izcili, saskaņā ar Ibn-Haldūna likumu, sagremoja Čingizhana pēcnācējus, kuri bija to sagrābuši, un pārvērta tos par Ķīnas Juaņu dinastiju. Tādā pašā veidā tagad Ķīna gremo Krievijas Tālo Austrumu teritorijas. Tās pat nevajag iekarot, jo cilvēki no turienes aizbrauc, depopulācija tur notiek straujāk nekā citur Krievijā. Un pret Putinu tur ir vairāk pretenziju nekā jebkur citur Krievijā, tikai mums par to nestāsta. Par to liecina, piemēram, vēlēšanu statistika. Minimāls atbalsts Putinam ir tieši Piejūras novadā un Habarovskas novadā. Visi atceras notikumus ar Habarovskas novada gubernatoru Furgalu. Ķīnai visa Krievija nemaz nav vajadzīga, un tā arī netaisās to iekarot, bet tas, ka Krievija būs no tās ekonomiski atkarīga, ir vienkārši acīmredzams fakts. Kur citur mēs liksimies ar to savu petroleju?
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (9)
-Nu es nezinu kā viņi tur apspriež. Valstu līderi. Es jums jau skaidroju. Mums Ķīniešiem ir dilemma. No vienas puses ASV stratēģija. Viņi mūs jau sauc par ienaidniekiem. Iedomājaties, ka Krievija zaudēs. Tad ASV ķersies uz reizes pie mums? Jo mēs esam ienaidnieki Nr 1. Mēs pārdzīvojam par to un šaubāmies. Bet mēs neatbalstām Krievijas militāro ceļu. Jūs taču to zināt. Ekonomiski jā. Tirgojam tur mazliet. Pat sankcijas ievērojam. Tāpēc apvainot mūs, ka mēs kaut ko tur spēcīgi atbalstām, nu nevajag.
*Ko cilvēki Ķīnā domā par Navaļnija nāvi? Te visi par to runā.
-Tas atkarīgs kam jūs jautājat. Cilvēki pie mums skatās uz Krieviju ļoti dažādi. Sabiedrība ir ļoti dažāda.
*Ukraina grib iekļūt NATO. Kad beigsies karš tā prasīsies atkal. Kāda ir jūsu pozīcija. Jūs negribat NATO paplašināšanos.
-Jā, pēc tās loģikas ko es pateicu, ne visai. Mēs to neteiksim publiski. Mēs gribam attiecības ar dažām Eiropas valstīm. Ne visām [Ne ar Latviju. Pārāk agresīva un plakana.] Ekonomika, paši saprotiet. Tāpēc stratēģiski mēs negribām būt izolētiem [Latvijas liberālisti Latviju izolēja paši] Mēs gribām, lai karš beigtos un Eiropas valstu dalīšanās blokos demokrātija, autokrātija nu tam nav jēgas. Protams, ASV vēlēšanas liek visiem nervozēt. Pašlaik Eiropa saspringst. Tāpēc, ja mūsu valdība ir gudra, bet viņa ir gudra, viņi skaļi nerunās par to ko grib darīt.
-Tas viss nav vienkārši. Visu nosaka kā jūs definējat teritoriālo suverenitāti. Kāda tam ir bijusi priekšvēsture. Robežas ir starptautiski atzītas un tās ir atzinusi arī Ķīna. Jā, bet mums ir arī Taivāna, kas ir Ķīnas sastāvdaļa. Tā ir mūsu teritorija. Es gribu paprasīt rietumu pasaulei, vai jūs atzīstat, ka Taivāna ir Ķīnas satāvdaļa. Pēc visa izskatās, ka viņi to neatzīst. Bet mums ir tāda pozīcija, tāpēc es arī saku, ka jautājums ir sarežģīts.
-Jūs nezkāpēc negribat runāt par teritorijām kuras Krievija paņēma no Ukrains.
*Vēlreiz jums skaidroju. Jā pašlaik Ķīna runā par teritoriālo integritāti, taču NATO mums ne sevišķi, tāpēc mēs nekritizējam Krieviju. Tāpēc, ka Krievijas uzvedības cēlonis ir NATO došanās uz Austrumiem. Tāpēc mēs publiski nekritizējam Krieviju. NATO paplašinājās tāpēc Krievija bija spiesta tā rīkoties. Tā ir tāda paķešu komplekss, tāpēc mēs vienu paketi nevaram apspriest atsevišķi. Vajag apspriest visu kopumā. Ķīna grib, lai visu risinātu mierīgi. Tāpēc mēs šos dokumentus arī izdomājam. Vai tie izies cauri? Vai kaut kur sadzirdēs? Nežinu.
*Kāpēc Ķīna nevarētu izdarīt spiedienu uz Putinu, lai pārtrauktu karu? Krievija pašlaik ir tik atkarīga no Ķīnas. Jūsu rokās ir milzīgi ietekmes rīki.
-Nu jūs zināt, ka katrs kas gribēs kontrolēt krieviju vai ierobežos to, atdursies pret pretestību. Mēs kaut kā ejam kopā. Jums jāsaprot. Mēs gribam būt daļa no Starptautiskās sabiedrības. Mēs gribam būt dažādu Starptautisko organizāciju locekļi, kuras nav pret mums. Ne tikai BRICS. Brics tas ir lieliski, bet gribam tāpat J7, Lielais 20, Lielais 30. Īsi sakot gribam būt visur. Pie kam jūs redzat, mūsu attiecības ar krieviju kļūst arvien labākas. Cilvēki runā dažādi. Mūsu līderis saka, ka Rietumi mūs paši iegrūda tur. Jūs redzat, ka viņš pret ASV izturas kā pret pasaules spēku, globālo spēku. Viņš savu meitu aizsūtīja uz ASV nevis uz Maskavu. [Tāpēc, ka Maskavā nekā nav. Tur 90 tajos liberālisti visu sagrāva un turpina graut joprojām.] Ar Krieviju mums viss ir normāli un gribam, lai visur būtu miers.
*Gribētu zināt jūsu ķīniešu pozīciju. Pagājušo gadu jūsu premjers atveda Miera plānu veselu dokumentu, kā atrisināt Ukrainas konfliktu no Ķīnas viedokļa? Bet šogad nekā.
- Li Cheng: Nu šogad daudz kas ir mainījies. Toreiz tas bija incidents ar spiegošanu, kurš ir zināms .bet to visu nobēdzināja. Mūsu prezidentam nesen bija tikšanās ar ASV prezidentu Sanfransisko. Nevaru teikt, ka mūsu aеtiecības ar ASV ir labās, bet tāds laukums attiecībām izveidojās. Nu jautājumā ar Ukrainu nav vienkārša situācija. Karš. Protams Starptautiskā sabiedrība saprot, ka viss nav tik vienkārši. Arī Izraēla un Hamazs pieliek sasprindzinājuma momentu. Atmosfēra saspringta arī Minhenē.
*Jūs sakāt arī šai konferencē, ka teritoriālā suverenitāte ir jāievēro un jūs to ievērojat. Vai Ķīna uzskata, ka ieņemtās Ukrainas teritorijas ir jāatdod atpakaļ?
-Mums ar Ukrainu ir labas attiecības, neraugoties uz to, ka mums ar Krieviju ir lieliskas attiecības. Tā ir mūsu stratēģija un mēs varam būt starpnieki miera sarunās. Kas saistīts ar Teritoriālo suverenitāti, tad mēs vienmēr esam teikuši, ka labāk ir Krievijai un Ukrainai dzīvot mierā nevis karot. Mūsu pozīcija šai jautājumā nav mainījusies.
*Gribu noskaidrot kāds ir Ķīnas uzskats par to, kā Krievija pati saka, ka tā ir paņēmusi četras Ukrainas teritorijas. Tagad tās ir Krievijas daļas. Ķīna to oficiāli neatzīst. Tātad Ķīna vēlas, lai tās tiktu atgrieztas Ukrainai? Vai es pareizi saprotu jūsu pozīciju?
-Saprotiet, Ķīna arī runā par NATO. NATO paplašināšanās tas bija nopietns process, kas izprovocēja Krieviju uz šo karu. Saprotiet, šeit ir divas lietas. No vienas puses mēs runājam par Suverenitāti, integritāti un ar Ukrainu mums viss ir kārtībā. Taču no otras puses ar NATO kaut kā ne ļoti. Nu ne ļoti.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X