Turpinot ciklu "Kas būs ar Krieviju?", šoreiz lūkojamies uz šo valsti no okeāna viņas puses, mēģinot iezīmēt, kā Krievijas attīstības perspektīvu redz Vašingtonā un kādas ir no tā izrietošās politiskās konsekvences. Vērtē Vācijas Māršala fonda Ziemeļu novirziena vadītāja Kristīne Bērziņa.

Kā allaž secīgi aplūkojam trīs iespējamos Krievijas attīstības scenārijus, līdz ar to arī sarunu sākam ar jautājumu: cik lielā mērā Vašingtonā orientējas uz to, ka Putina režīmam vai līdzīgam režīmam ar vai bez Putina, esošajai Krievijas politiskajai sistēmai būtu jāsaglābājas, ka tas būtu visdrošākais un pārredzamākais variants?

Kurš no trim scenārijiem Krievijā ir ticamāks: režīma joprojām stabila pastāvēšana vairāk vai mazāk esošajā formā, sabrukums, iespējams, valsts sadalīšanās sīkākās vienībās vai demokratizācija? Vai arī tas ir kaut kāds hibrīds starp visiem?

Kristīne Bērziņa: Kā nākamais solis noteikti nav pēkšņa demokrātija. Pēc manām domām, Krievijā arī tie kara vadoņi, kuri vēlētos pārmaiņas, nevēlās haosu. Jo haosā ir lieli zaudētāji. Prigožina situācija ir tāda, ka notiek it kā sacensība par varu, bet nav atklāts karš. Progožins dzīvo, Prigožinam ir dota telpa.

Vai notiek kāda vairāk plānveida decentralizācija vai kaut kas tamlīdzīgs, vai notiek pārmaiņas, kuras aizkulisēs varētu būt neharmoniskas, bet ārēji, lai izskatītos, ka pārmaiņas notiek drīzāk plānveidā. Kaut kas drīzāk uz to pusi. To iespējamie nākamie spēki Krievijā, pirmkārt, vēlētos.

Otrkārt, atkal ir tas Ķīnas jautājums. Neprognozējamas situācijas nav pieņemamas Ķīnas valdībai. Tādēļ, ka tur stabilitāte ir primārā vērtība, un, ja skaidrs, ka kaut kas Krievijā notiek un mainās, un Ķīnas dalība, protams, Krievijas jautājumos arvien aug, tad ir svarīgi, lai pasaulē, bet arī Ķīnā izskatās, ka notiek kaut cik harmoniskas pārmaiņas.

Tāpēc kaut kas, kas ir varbūt kara vadoņu savstarpēja noruna sadalīt teritorijas ar iespēju, ka varētu līt asinis nedaudz. Jā. Vai būs atklāts karš ar milzīgu sabrukumu? To arī nevar izslēgt. Bet, ja kaut kas mainās un kaut kas dalās, tad tas būtu vai nu piespiedu kārtā, bet beigās ar parakstiem.